Wyjazd na urlop, zwłaszcza ten za granicą, to prawdziwe wyzwanie. Kiedy do pokonania jest długa trasa, zawsze pojawia się problem z wyborem środka transportu. Trudno wskazać jedno idealne rozwiązanie, dlatego oceny dostępnych opcji trzeba dokonać indywidualnie, biorąc pod uwagę koszt podróży, czas, wielkość bagażu, ilość osób.

Data dodania: 2016-06-09

Wyświetleń: 1014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bus czy samolot?

Podróż samolotem bez wątpienia trwa krócej, ale tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy z dużego miasta, a miejsce wypoczynku znajduje się w niedalekiej odległości od lotniska. W przeciwnym razie podróż nieco się komplikuje, bo jak ktoś mieszka w małym miasteczku, a jego wakacyjna kwatera znajduje się daleko od głównych kurortów, to do trasy samolotowej trzeba jeszcze dodać czas potrzebny na dojazd do obu portów lotniczych. A to już może znacząco wydłużyć czas wyprawy, nie mówiąc już o tym, że turystów czekają przynajmniej dwie uciążliwe przesiadki plus odprawa przed wejściem na pokład. Nie zawsze też da się zorganizować podróż w taki sposób, by przerwy pomiędzy poszczególnymi etapami trwały maksymalnie 60 minut. Dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi taka wyprawa może więc okazać się prawdziwym koszmarem.

Wynajęcie busa jest atrakcyjną alternatywą. W ramach takiej usługi najczęściej oferowana jest opcja „od drzwi do drzwi”, co oznacza, że bus zabiera pasażerów sprzed ich domu i dowozi ich bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Odpadają więc wszelkie przesiadki, nie ma przeładunku bagażu, całą trasę pokonuje się jednym środkiem transportu. Jeśli zaś busa obsługuje dwóch kierowców, podróż może się odbywać bez przerwy na nocleg, wskutek czego szybciej dotrze się na miejsce i nie trzeba będzie płacić za hotel po drodze.

Wygoda i większe możliwości

Busy są o tyle wygodniejsze od samochodów osobowych, że zapewniają w środku więcej miejsca. Fotele z reguły są obszerniejsze i lepiej wyprofilowane, tak że nawet długie siedzenie w jednym miejscu nie jest uciążliwe. Pomiędzy rzędami siedzeń jest więcej miejsca na nogi, a sufit kabiny nie wisi tuż nad głową. Dodatkowo, w lepszych modelach busów, fotele można ustawić przodem do siebie, jest nawet rozkładany stolik, do tego wygodne podłokietniki, uchwyty na kubki, komfortowe schowki na przeróżne drobiazgi. Klimatyzacja w busach turystycznych to już niemal standard i coraz częściej pojawiają się dodatkowe udogodnienia, jak na przykład telewizor albo dostęp do lodówki turystycznej. Bez problemu da się też w takim busie przewieźć dziecko podróżujące jeszcze w specjalnym foteliku.

W busach nie ma też większych problemów z bagażami. Z reguły takim środkiem transportu da się przewieźć więcej rzeczy, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla rodzin z maluchami, które potrzebują podczas wakacyjnego wypoczynku np. własnego łóżeczka. I co ważne, w przypadku busa nie ma ryzyka, że bagaż gdzieś się na trasie zawieruszy, bo przez cały czas jest on w tym samym miejscu, co jego właściciele. Znika też problem przewozu pewnych rzeczy, na przykład dużych butelek z napojami czy nożyków turystycznych.

Czy to tanie rozwiązanie?

Cena podróży busem uzależniona jest przede wszystkim od odległości, ale im dłuższa jest trasa, tym taniej wychodzi wynajęcie tego środka transportu. Opłaty za korzystanie z busa zazwyczaj naliczane są dobowo – jeden dzień podróży kosztuje każdego pasażera ok. 300-350 zł, przy czym w ciągu 24 h można przejechać maksymalnie 1800 km. Jeśli podróż trwa dłużej niż trzy dni, dobowa stawka wynosi ok. 190-200 zł/os. Warto wynajmować busa na podróż w obie strony, ponieważ wtedy obowiązują jeszcze niższe stawki, do uzgodnienia z przewoźnikiem. Liczy się również standard busa, ale tu różnice nie są aż tak bardzo znaczące, dlatego warto zapłacić trochę więcej, by cieszyć się pełnym komfortem przez kilkanaście godzin jazdy.

Jeśli bus wynajmowany jest z kierowcą, obowiązkiem klientów jest zapewnienie mu noclegu i wyżywienia. Nierzadko bardziej opłaci się wynajęcie dwóch kierowców, którzy prowadzą pojazd na zmianę – takie rozwiązanie oznacza płynną jazdę, nie trzeba planować noclegów po drodze, co w ostatecznym rozliczeniu wychodzi taniej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena