Ciężko wyobrazić sobie dom bez tarasu. Taras jest swoistym łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi, grilla, biesiadę z rodziną czy wypoczynek we własnym towarzystwie.

Data dodania: 2016-06-01

Wyświetleń: 879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto zainwestować w markizy tarasowe?

Taras to zdawałoby się, miejsce idealne. Zwłaszcza jeśli zlokalizowany został przy południowej lub też południowo-zachodniej stronie budynku. Taka lokalizacja wiosną i jesienią to prawdziwe błogosławieństwo. Słońce operuje w tych rejonach praktycznie przez cały dzień. Jasno, ciepło - czego chcieć więcej? Problem pojawić się może jednak latem. Wypoczynek w upalnym słońcu staje się niemożliwy, a nasz piękny taras stać się może przysłowiową "patelnią". Opcją idealną jest posiadanie dwóch tarasów - jednego przy południowej stronie, drugiego przy wschodniej lub zachodniej elewacji. Mało kogo stać jednak na taki komfort. Jak więc ratować się przed palącym słońcem na tarasie? Metoda jest prosta. Trzeba zainwestować w markizy tarasowe.

Markizy tarasowe to rozwiązanie idealne. Dobrze dobrane ochronią taras, a także okna (a co za tym idzie pomieszczenia) od strony tarasu przed słońcem. Dzięki markizom możemy latem liczyć na niższe temperatury w domu. Markizy tarasowe to również doskonała osłona przed deszczem. Okna mniej narażone są na zabrudzenia, a przy dobrze dobranej markizie i mniejszym deszczu spokojnie można spędzać pod nią czas na zewnątrz budynku.

Często markizy kojarzone są z brzydkimi połaciami materiału szpecącymi elewację budynku. Nic bardziej mylnego. Obecnie markizy tarasowe to piękne i eleganckie rozwiązania, które są nie tylko estetyczne, ale także bardzo praktyczne. Wybierając markizy tarasowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego będą one wykonane. Musi on komponować się kolorystyczne z aranżacją budynku, a także być odpowiednio zaimpregnowany. Dobrze zaimpregnowany materiał odporny będzie na olej, kurz, pleśń, wodę, a także butwienie – co znacząco podniesie jego żywotność i pozytywnie wpływanie na prezencję po kilka latach użytkowania. Kolejnym ważnym elementem jest sposób sterowania markizą. Do wyboru mamy markizy sterowane ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. Drugie rozwiązanie jest rzecz jasna bardziej komfortowe. Automatycznie rozkładana markiza może być sterowana pilotem lub też posiadać czujniki reagujące na słońce, deszcz czy wiatr. Rozwiązanie bardziej komfortowe, ale też i droższe. Przed wyborem markizy dobrze jest zapoznać się także z opcjami konstrukcyjnymi markizy np. czy będzie to zamykana markiza kasetowa, czy też bezkasetowa.

Wśród parametrów markiz, zwłaszcza tych z dużą powierzchnią nośną, istotnym elementem jest odporność wiatrowa. Jest ona oznaczana odpowiedniki klasami:

klasa pierwsza - markiza przeznaczona do użytkowania przy wietrze o sile do 4 stopni w skali Beauforta

klasa druga - markiza przeznaczona do użytkowania przy wietrze o sile do 5 stopni w skali Beauforta

klasa trzecia - markiza przeznaczona do użytkowania przy wietrze o sile do 6 stopni w skali Beauforta

Decydując się na zakup markizy tarasowej dobrze jest ściśle określić swoje potrzeby, warunki instalacji oraz możliwości techniczne montażu. Należy więc określić parametry takie jak:
- potrzebna szerokość i głębokość markizy,
- preferowany sposób montażu (do ściany, wnęki, sufitu),
- kąt nachylenia markizy,
- sposób zabezpieczenia markizy w porze zimowej,
- metodę sterowania,
- kolorystykę, design.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena