Aranżacja łazienki, to istotne zadanie, które nie jest łatwe. Dużo zależy od metrażu, jednak łazienki zazwyczaj są małe, a należy umieścić w nich wiele urządzeń (pralka, wanna, prysznic...). W łazience z dużym metrażem nie będzie z tym problemu, jednak i małą łazienkę można urządzić tak, by czuć się w niej komfortowo. W jaki sposób?

Data dodania: 2016-04-15

Wyświetleń: 1132

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aranżacja łazienki – jak zrobić to dobrze?

Aranżacja małej łazienki

Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń w małej łazience, wydaje się sporym wyzwaniem, jednak można to zrobić dobrze – kluczową rolę w tym przypadku odgrywa oświetlenie, jak i odpowiednia organizacja przechowywania.


 

Oświetlenie, lustra

Zacznijmy zatem od oświetlenia – w małej łazience oświetlenie powinno być jasne i zimne, a płytki lśniące i o gładkiej powierzchni – wzorzyste dekoracje dają wrażenie przytłoczenia, natomiast gładkie płytki ładnie odbiją światło, co da wrażenie przestrzeni. Pozostaje kwestia rozplanowania oświetlenia. W większości przypadków łazienki nie posiadają okna. Lampa sufitowa może zatem nie wystarczyć. Warto zamontować jeszcze światełka przy lustrze lub przy szafkach. Dobrym rozwiązaniem będą żarówki dające rozproszone światło. Ponieważ jest to łazienka warto zadbać o światło zróżnicowane – nastrojowe do kąpieli, a jasne i równomierne, na przykład przy makijażu. Ładne oświetlenie uzyskamy montując odpowiednio duże lustro – im większe, tym lepiej. Lustro standardowo umieszczamy nad umywalką, warto jednak rozciągnąć je na całą ścianę. Dodatkowo można umieścić pomniejsze lustra w nietypowych miejscach. W łazience, zwłaszcza małej, lustro powinno być bez ramy.

Odległość między urządzeniami

W małej łazience trudno jest zachować optymalną odległość między urządzeniami sanitarnymi. Dlatego warto się zastanowić czy na pewno wanna jest konieczna. Optymalnym rozwiązaniem są wanny z prysznicem w jednym. Warto oczywiście by szyba prysznicowa była szklana czy też przezroczysta, co również wspomoże efekt przestronności. W małych łazienkach kolorowe zasłonki nie są dobrym pomysłem.

Innym pomysłem na zorganizowanie większej przestrzeni w łazience jest umieszczenie pralki w kuchni. Wydaje się to staromodne, jednak pralka w zabudowie nie będzie raziła w oczy, a rozwiązanie to może okazać się wygodne. Jednak gdy kuchnia jest otwarta na salon, odradzałabym takie rozmieszczenie.

Jeżeli jednak decydujemy się na pralkę w łazience dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki we wnęce i zabudowanie nad nią półek, które z kolei można zagospodarować na środki czystości. Ewentualnie można pokusić się o pralkę otwieraną od góry – zajmuje mniej miejsca, jednak nie będzie można wygospodarować wolnej powierzchni nad pralką na półki, zatem uważam, że zabudowana pralka otwierana od przodu będzie optymalnym rozwiązaniem.

Gdy łazienka jest na etapie projektowania, warto namalować kredą rozmieszczenie poszczególnych urządzeń – pomoże to w ich optymalnym umieszczeniu.

Szafki, półki

W małej łazience dobrym rozwiązaniem będzie szafka pod umywalkę. Można zastosować podwieszaną szafkę, by zostawić obszar podłogi. Kiedy jednak taka szafka okaże niewystarczająca można zamontować szafkę nad umywalką – jednak w małej łazience może ograniczyć miejsce. Wystarczy kilka dodatkowych, niewielkich półek łazienkowych.

Akcesoria

Jakie akcesoria winny pojawić się w łazience? O mydelniczce, kubeczku na szczoteczkę, czy dozowniku na mydło nie muszę wspominać. Szczególnie zwróciłabym uwagę na piękne dozowniki do mydła lub papieru, które uatrakcyjnią łazienkę. Innym pożytecznym dodatkiem będzie mata antypoślizgowa lub dywaniki. Aby łazienka wyglądała przytulnie warto dobrać kolorystycznie ręczniki, papier i dywaniki – na przykład w kolorze pomarańczowym.


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena