Przy ciągłym wzroście cen paliw, przychodzi moment w życiu przeciętnego Kowalskiego, w którym zaczyna zastanawiać się, jak płacić mniej za przyjemność podróżowania swoim samochodem. Czy istnieje sposób na oszczędzenie znaczących kwot bez jakiegokolwiek wkładu finasowego?

Data dodania: 2008-08-06

Wyświetleń: 3701

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedź wydaje sę być prosta - jeżdźić oszczędniej.
Jeszcze nie tak dawno można było spotać mnóstwo "fachowców" mówiących, żeby muskać pedał gazu, lub jeździć na luzie z górki. Co się okazuje, takie postępowanie jest całkowicie odwrotne. Można było zaobserwować niewielki spadek zużycia, jednak wywołany był bardziej płynną jazdą, która jest kluczowym elemantem oszczędnej jazdy. Płynna jazda jest to utrzymywanie w miarę możliwości ciągłego ruchu pojazdu z zachowaniem jak najmniejszej liczby startów z prędkości 0km/h i zatrzymań. W zastosowaniu takiej techniki jazdy pomaga dość banalna, aczkolwiek przez wielu lekceważona "czynność". Mianowicie należy patrzeć dalej niż kilkanaście metrów przed maskę, co z kolei sugeruje zachowanie większej odległości od samochodu,motocykla lub innego pojazdu. Płynna jazda wiąże się też z wcześniejszym hamowaniem, a właściwie zwalnianiem. Widząc daleko przed sobą czerwone światło, pieszego na jezdni itp., należy wcześniej zwolnić, żeby dać czas na np. zmianę świateł, co daje szanse na brak konieczności zatrzymania samochodu. Zastosowanie się do powyższych czynności, daję równocześnie zdecydowane poprawienie bezpieczeństwa jazdy.
Dodatkowym sposobem na oszczędności w spalaniu jest przyspieszanie przy wciśnięciu pedału gazu na 3/4 jego skoku. Przy osiągnięciu oczekiwanej prędkości należy oczywiście używać go jak najmniej, jednak samo przyspieszenie powinno trwać stosunkowo krótko, jednak nie należy wciskać pedału "do dechy".
Przy zwalnianiu zawsze należy mieć włączony bieg, który pozwala na ucieczkę w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze, a dodatkowo odcina dopływ paliwa do zera. W przypadku zwalaniania na biegu jałowym ("na luzie"), silnikowy dostarcane jest paliwo w celu utrzymania obrotów silnika.
Ostatnią czynnością znacząco wpływającą na mniejszenie zużycia paliwa, jest zmiana biegów w odpowiednim momencie. Ten odpowiedni moment jest inny w każdym pojeżdźie, jednak ogólnie chodzi o zmianę biegu w tzw. "zielonym polu".
Zmiana biegów zbyt wcześnie, pomimo niskich obrotów silnika, oznacza koniecznośc mocniejszego wciskania pedału gazu, co prowadzi do zwiększenia zużycia.
Kluczem oszczędej jazdy jest jej płynność. Wbrew pozorom, płynna jazda nie jest trudna, a jej wprawne wdrożenie pozwala zaoszczędzić nawet ponad 20% paliwa.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena