Artykuł opowiada o zyciu Przemysława Gosiewskiego oraz o jego spużniznie

Data dodania: 2015-11-30

Wyświetleń: 808

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przemysław Edgar Gosiewski, urodził się 12 maja 1964 roku, zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Katastrofie Smoleńskiej.
Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Darłowie. Następnie w 1987 roku obronił tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Był bliskim współpracownikiem Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Pod przewodnictwem braci Kaczyńskich brał udział w zakładaniu Porozumienia Centrum. W 1995 roku czynnie zaangażował się w wybory prezydenckie, został pełnomocnikiem Lecha Kaczyńskiego (Lech Kaczyński wycofał się z udziału w tych wyborach). W roku 2000- 2001 pełnił funkcje doradcy Lecha Kaczyńskiego, który był wtedy ministrem sprawiedliwości.
Od 2001 roku zaczął działać w Prawie i Sprawiedliwości. Gdy ugrupowanie to dostało się do sejmu, sprawował w nim mandat poselski. Czynnie też tworzył struktury tego ugrupowania w województwie świętokrzyskim. Od 14 lipca 2006 roku do 16 listopada 2007 roku został desygnowany na funkcje ministra członka Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, został jednocześnie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Zajmował również stanowisko wicepremiera i sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady ministrów.Z sukcesem startował w wyborach parlamentarnych w 2007 roku w okręgu kieleckim, uzysując najlepszy wynik i został przewodniczącym KP PiS. W styczniu 2010 został wiceprezesem PiS.
10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Jego prochy zostały pochowane w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

...."Odznaczenia, wyróżnienia i upamiętnienia

16 kwietnia 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał tytuły honorowego obywatela Włoszczowy (2007) i Ostrowca Świętokrzyskiego (2010, pośmiertnie).

Pół roku po śmierci polityka, w Kołakach Kościelnych otworzono poświęconą mu izbę pamięci. Zgromadzono w niej fotografie Przemysława Gosiewskiego, różne dokumenty związane z jego działalnością polityczną oraz księgi kondolencyjne. Izbę pamięci zorganizowali własnym kosztem, w należącym do siebie gospodarstwie, rodzice zmarłego.

Upamiętniające go tablice umieszczono na bazylice katedralnej w Kielcach, w kościele Świętego Maksymiliana Kolbego w Darłowie, w Końskich.

Rada Miejska w Kielcach podjęła w 2012 decyzję o nadaniu jednej z ulic imienia Przemysława Gosiewskiego..."

Licencja: Creative Commons
0 Ocena