Rzecz codzenna, rzecz potrzebna.... Każdy musi to kiedyś zrobić! Prasuje każdy, ale każdemu też czasem zdarza się czegoś nie dopilnować i co dalej?

Data dodania: 2015-11-20

Wyświetleń: 1105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Każdemu zdarza się popełnić błąd przy prasowaniu, w efekcie czego stopa żelazka zostaje zabrudzona stopionym włóknem syntetycznym. Żeby je usunąć rozgrzej żelazko do wysokiej temperatury. Jeśli stopa żelazka jest teflonowa, aluminiowa lub chromowana, zdrap zabrudzenia drewnianym przedmiotem. Nie używaj do tego celu metalowych lub plastikowych przedmiotów.  Przesuń kilkukrotnie żelazko po materiale typu frota, by pozostawić na niej resztki stopionego włókna. Jeśli zabrudzenie nie schodzi ze stopy aluminiowej lub chromowanej, przygotuj pastę z proszku do pieczenia i wody o konsystencji pasty do zębów. Nanieś ją na zimną stopę miękką, suchą szmatką, a następnie wytrzyj inną, wilgotną szmatką. Nie stosuj tej metody do żelazek z teflonową stopą! Stopy żelazka pokryte teflonem lub inną warstwą metaliczną są łatwe do czyszczenia. Ślady z wody usuń wilgotną szmatką, a ze stopionego włókna syntetycznego drewnianą łopatką. Mocne zabrudzenia można czyścić nylonowym druciakiem – żelazko musi być zimne.

Jak usunąć specyficzne zabrudzenia: Lepki, tłusty osad na stopie chromowanej lub aluminiowej usuń z zimnego żelazka uniwersalnym środkiem czyszczącym. Spryskaj nim stopę i przetrzyj miękką szmatką, a następnie wilgotną szmatką. Przed ponownym użyciem żelazka rozgrzej je i wytrzyj sopę szmatką frote, aby oczyścić stopę z resztek środka czyszczącego i osadu. Innym zabrudzeniem jest nylon – żeby usunąć nylon, który stopił się i zastygł na żelazku użyj szmatki nasączonej acetonem. Pocieraj ją zabrudzenie na zimnej stopie, aż zniknie. Kolejnym wosk – aby usunąć woskowe zabrudzenie rozgrzej żelazko do możliwie najwyższej temperatury i prasuj gazetę tak długo, aż plama zniknie. Farba drukarska nie zabrudzi żelazka. Natomiast drobiny spalonego włókna – użyj funkcji „uderzenia” pary.

Przede wszystkim należy sprawdzić zalecenia producenta dotyczące wody, jakiej należy używać – destylowanej czy z kranu.Upewnij się, że żelazko jest wyłączone z prądu i napełnij je wodą. Następnie włóż wtyczkę do gniazdka i w zależności od modelu włącz funkcję samoczyszczenia lub funkcję nawilżania. Trzymaj żelazko w pozycji poziomej nad zlewem, aż ze stopy przestanie wydobywać się para. Wyłącz z prądu i postaw pionowo w zlewie na pół godziny, aż żelazko całkowicie wyschnie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena