W pracach nad układaniem podłogi powinniśmy posiadać jak najlepsze narzędzie do przycinania jej elementów. Dobry sprzęt znanej marki z pewnością przyczyni się do końcowego efektu naszej pracy. Zasada jest prosta: im lepszy sprzęt będziemy posiadać, tym prędzej i z lepszym efektem uda nam się położyć naszą podłogę. Czym więc najlepiej ciąć?

Data dodania: 2015-10-19

Wyświetleń: 1857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór mamy spory. Na początek warto wspomnieć o wyrzynarce. Można nią obrabiać materiał nadając mu właściwy wymiar oraz kształt. Takie urządzenie jest bardzo uniwersalne, gdyż z jego pomocą jesteśmy w stanie wyciąć jakiekolwiek różnorodne kształty niekoniecznie po linii prostej. Obudowa wyrzynarki musi być solidna, posiadać dobry uchwyt, który nie ślizga się w dłoniach.

Inny rodzaj to ręczne pilarki tarczowe. Są to urządzenia do niezbyt skomplikowanych cięć prostych. Najczęściej są wykorzystywane do piłowania formatowego, czyli nadawaniu elementowi obrabianemu ostatecznego kształtu. Silnik pilarki jest obudowany odpowiednią osłoną, chroni go przed dostaniem się pyłu i wiór.

Pilarki stolikowe, czyli kolejny z omawianych rodzajów, w działaniu przypominają modele tarczowe, jednakże z tą różnicą, że to materiał cięty jest przesuwany względem wirującej piły tarczowej. Nie są godne polecenia, bo są najbardziej głośne i najdroższe ze wszystkich omawianych urządzeń.

W przypadku poprzedniego rodzaju - pilarek stolikowych, to materiał przemieszczał się w stosunku do wirującej piły. W pilarkach ukosowych zaś to cięty materiał leży nieruchomo, zaś wirująca piła tarczowa dokładnie zagłębia się w materiał. Dzięki temu jest możliwe dokładne cięcie pod różnymi kątami.

Piła ręczna płatnica jest najlepsza, gdy zależy nam na ograniczaniu kosztów. Wybór piły jest zawsze mało skomplikowany, to znaczy opiera się na doborze typu i wielkości zęba. Wielkość zęba określana jest ich ilością na długości 1 cala brzeszczotu. Najlepsze i najbardziej dokładne cięcia gwarantuje piła z małymi zębami, zaś do ciecia paneli najkorzystniej będzie się nadawać piła płatnica o średnim zębie.

Na koniec warto powiedzieć o gilotynie do paneli. To urządzenie do szybkiego i bezpyłowego cięcia paneli pod kątem 90 stopni bez użycia prądu. Gilotynę można używać w świeżo odmalowanych pomieszczeniach, ponieważ nie wytwarza osiadającego pyłu. Gilotyna cechuje się wielką dokładnością w cięciu, przede wszystkim nie męczy jak piła ręczna. Największą wadą jest na pewno brak ciecia wzdłuż danego elementu, więc do pracy konieczne jest drugie narzędzie.

Licencja: Creative Commons