Jakie części wykończenia wnętrza, wymagają szczególnego traktowania? Co zrobić, by w przyszłości nie musieć ponownie staczać zażartej bitwy o świeże wnętrze? Praktyczne rady także dla tych, którzy planują sprzedaż samochodu i chcą go odpowiednio do tego przygotować.
Na początek wywietrz porządnie wnętrze
Warto wybrać bezdeszczowy i wietrzny dzień, postawić samochód w bezpiecznym miejscu (w którym nie kurzy się zbyt mocno) i otworzyć wszystkie drzwi oraz bagażnik, by maksymalnie wywietrzyć wnętrze. Najlepiej, pozostawić tak pojazd na cały dzień.
Następnie wyczyść wszystkie plastiki
Z elementów wyposażenia samochodu, które nie są pokryte tapicerką, łatwiej usunąć zapach. Wystarczy przetrzeć je odpowiednim preparatem, który będzie zapewniał dezynfekcję, zabezpieczy plastik przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych (np. mocne nasłonecznienie) oraz nabłyszczy lub zmatowi (zgodnie z preferencjami klienta) deskę rozdzielczą. Rynek oferuje wyjątkowo duży wachlarz tego rodzaju specyfików, posiadających zróżnicowaną postać. Nie należy także zapominać o szybach, które warto przetrzeć wodą z octem.
Pora zmierzyć się z tapicerką
Siedzenia, obicia drzwi, wykładziny na podłogach oraz podsufitka – to na nich właśnie, stopień przesiąknięcia dymem papierosowym jest największy. Od czego zacząć czyszczenie? Wybór właściwego preparatu będzie tutaj kluczowy. Każdy typ materiału posiada dedykowaną sobie linię, która umożliwia sprawne pranie (na mokro bądź sucho), bez ryzyka powstania przebarwień lub plam. Niektóre z nich są typowo stworzone do usuwania przykrych zapachów.
Wypierz wszystko co możesz
Wozisz w samochodzie koc? Masz w schowku rękawiczki na chłodniejsze dni? A może w bagażniku zalegają ścierki? Każda z tych rzeczy powinna być wyjęta, wyprana i wywietrzona. Najlepiej opróżnić wszystkie schowki i kieszenie, by pozbyć się nawet najmniejszych źródeł przykrego zapachu.
Neutralizacja brzydkiego zapachu
Nie każdą szczelinę jesteśmy w stanie doczyścić, dlatego też, na koniec warto zastosować ogólną neutralizację zapachu – wykorzystując dość banalny sposób. Wystarczy na noc, wstawić do zamkniętego samochodu, miseczkę z octem winnym, połączonym z sokiem, np. z grejpfruta. Uzyskamy efekt oczyszczenia pojazdu ze wszelkich zapachów, pozostałych jeszcze po naszych zabiegach kosmetycznych.
Nowy zapach, nowe życie
Niezależnie od tego, czy planujesz nadal palić w samochodzie, czy też nie, warto zaopatrzyć go w efektywny odświeżacz powietrza, który będzie roztaczał we wnętrzu wybrany przez nas zapach.
A co jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na samodzielne wyczyszczenie auta? Wtedy najlepszym sposobem jest oddanie pojazdu w ręce profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem tapicerek oraz całych wnętrz samochodów. Przy użyciu profesjonalnych maszyn i preparatów, skutecznie pozbędzie się zapachu papierosów z każdego wnętrza.