Zakopane jest uznawane przez Polaków i zagranicznych turystów za zimową stolicę Polski. Niemniej, nie tylko zimą jest tu wiele rozrywek i atrakcji, z jakich do woli można korzystać. W zasadzie przez cały rok w Zakopanym i w najbliższych okolicach nikt nie będzie się nudził, bez względu na to, jaki model wypoczywania preferuje.

Data dodania: 2015-07-16

Wyświetleń: 1495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ferie zimowe i wakacje letnie w Zakopanem

Tatry zimą

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do tego, że polskie Tatry to piękne góry stwarzające szerokie możliwości wypoczywania - aktywnego i leniuchowania dla osób, które przyjeżdżają tu w czasie zimy. Liczne, świetnie wyposażone, nowoczesne stacje narciarskie dają możliwość szusowania po stokach górskich - naśnieżonych naturalnie lub sztucznie przy użyciu armatek śnieżnych.  

Miłośnicy jazdy na nartach lub desce snowboardowej mogą skorzystać z kolei linowej na Kasprowy Wierch. Zjazd nartostradą z Kasprowego zajmuje około 20 minut i liczy 4300 metrów. Znacznie dłuższe są trasy zjazdowe przez Halę Gąsienicową, liczące sobie 9700 metrów oraz przez Halę Goryczkową o długości 5250 metrów. Alternatywą jest wjechanie kolejką krzesełkową na Gąsienicową i pokonanie bardzo trudnej trasy o długości 1500 metrów lub kolejką krzesełkową na Goryczkową, gdzie również zorganizowano bardzo trudną trasę o długości 2600 metrów.

Dla mniej zaawansowanych narciarzy polecany jest zjazd na Gubałówce, na którą wjechać można koleją linowo-terenową Gubałówka.

Na Nosalu w Zakopanem zorganizowany jest nowoczesny, świetnie wyposażony kompleks narciarski. Turyści skorzystają tu z wyciągu krzesełkowego na bardzo trudną trasę o długości 650 metrów oraz z pięciu różnych wyciągów orczykowych z trasami bardzo trudnymi, łatwymi i szerokimi, a nawet trasą dla początkujących i dzieci, tzw. oślą łączką.  Stok na Nosalu jest sztucznie naśnieżany, oświetlony, znajduje się tu szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i serwis narciarski.

W okolicach zakopanego narciarze skorzystają dodatkowo z wyciągów i tras narciarskich w:

  • Białce Tatrzańskiej - Kotelnica Białczańska,
  • Gliczarów Górnym,
  • Niedzicy - Polan Sosny,
  • Małym Cichym,
  • Białce Tatrzańskiej - Bania,
  • Białce Tatrzańskiej - Kaniówce,
  • Nowym Targu - Zadział,
  • Rabce - Polczakówka.

Zakopane i okolice na lato

Nie tylko miłośnicy szusowania po stokach górskich w czasie zimy znajdą ogrom zróżnicowanych atrakcji w Zakopanym i okolicach. Także fani górskich wycieczek, podziwiania wysokogórskich krajobrazów, zjazdów na letnim torze saneczkowym i zwiedzania okolicznych zabytków będą mogli zapełnić swój czas podczas wizyty w czasie wakacji w Zakopanem.

Główną atrakcją samego Zakopanego są Krupówki - reprezentatywna ulica w stolicy polskich Tatr, z mnóstwem sklepów i punktów gastronomicznych. Jednak nie tylko one przyciągają w ten region turystów. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą wyruszyć na Morskie Oko i w Dolinę Pięciu Stawów, zdobyć Kasprowy Wierch i Giewont, czy też pospacerować w Dolinie Kościelisko lub Dolinie Chochołowskiej. Na mniej aktywnych turystów czekają wyciągi na Gubałówkę czy Kasprowy oraz szereg atrakcji wodnych, np. w Termach Bukowina czy w Bani w Białce Tatrzańskiej.

Gdzie zamieszkać?

Turyści korzystają z różnych miejsc noclegowych w samym Zakopanem lub w okolicy. Nowoczesne hotele i ich standardowo wyposażone pokoje nie pozwolą jednak poczuć magii górskiego klimatu. Dlatego warto zainteresować się możliwością wynajęcia na ferie zimowe lub w czasie letniego urlopu, bądź w dowolnym momencie w ciągu roku domków w górach. Takie domki góralskie tylko z zewnątrz przypominają typowo góralskie chaty. Znajdują się one w Kościelisku, niedaleko Zakopanego i są domkami całorocznymi. Ich zaletą jest to, że mieszczą się w nich wygodne apartamenty, podobne do tych w hotelach i pensjonatach. Każdy domek wyposażony jest w kominek, przy którym można odpoczywać po całym dniu na stoku czy trasach turystycznych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena