Meble drewniane to jednak z najpiękniejszych ozdób w naszym domu. Jednak, żeby cieszyć się nimi przez długi czas należy o nie odpowiednio zadbać.

Data dodania: 2015-07-15

Wyświetleń: 923

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od tego czego kategorycznie nie należy robić.

Po pierwsze drewniane meble nie lubią wody. Używanie np. mokrych i szorstkich szmatek może doprowadzić do wniknięcia wilgoci w strukturę drewna i dodatkowo je porysować. Nagła zmiana temperatury też negatywnie odbija się na kondycji mebli (np. położenie gorącego naczynia na ich powierzchni zostawi trudne do usunięcia ślady.

Przy pielęgnacji mebli bardzo istotną kwestia jest stosowanie odpowiednich, przeznaczonych do tego celu środków. Zastosowanie na przykład detergentu kuchennego odbarwią i zniszczą meble.

Polecane preparaty powinny zawierać wosk oraz oleje, które tworzą warstwę ochronną. Aby maksymalnie zabezpieczyć nasze meble, pielęgnacje należy dopasować do tego, czy mebel jest lakierowany, woskowany lub olejowany.

Meble lakierowane.

Najbardziej popularnym wykończeniem mebli jest lakierobejca lub kolor kryjący. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele środków pielęgnujących ten rodzaj mebli. Najlepszymi środkami będą wszelkiego rodzaju mleczka do mebli, spraye lub pasty. Do codziennej pielęgnacji (np. przetarcia kurzu) dobra będzie wilgotna szmatka.

Meble woskowane.

Tak wykończone meble posiadają warstwę wosku, co za tym idzie do pielęgnacji warto stosować mleczko, w skład którego wchodzi między innymi wosk. Meble z taką powierzchnią należy przetrzeć miękką bawełnianą szmatką. Aby zapobiec odbarwieniom, rozpuszczeniu warstwy wosku nie stawiamy na ich powierzchni przedmiotów ani gorących, ani mokrych. Używanie szorstkich materiałów do przecierania spowoduje porysowanie mebli. Meble woskowane wymagają co jakiś czas odnawiania – naniesienia na suchy i czysty mebel lekką warstwę wosku. Po wyschnięciu mebel trzeba wypolerować. Kurz należy usuwać miękką ściereczką, dzięki czemu unikniemy jego wnikania w strukturę drewna.

Meble olejowane.

W ich przypadku dobrze jest raz na 2-3 miesiące przetrzeć je czystą szmatką nasączoną w oleju. Dzięki temu zabiegowi nie tylko świetnie konserwujemy nasze meble, ale również dokładnie je wyczyścimy. Ważne jest powtarzać ten zabieg regularnie, ponieważ olej wolno przechodzi w głębsze partie drewna ale zapobiega to powstawaniu plam, a drewno staje się twardsze. Warto dodać, że tak pielęgnowane meble zyskują na wyglądzie.

Podsumowując jasno widać, że warto poświęcać regularnie czas na pielęgnacje mebli, co nie tylko zapewni efekt wizualny, ale również satysfakcje, że sami się do tego przyczyniliśmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena