Zanim założymy piękny ogród warto zastanowić się, kto będzie z niego korzystał. Jeśli ogród ma służyć uprawie roślin to sprawa jest jasna. Gorzej, gdy masz dzieci, które uwielbiają gonić się między drzewami. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zagospodarować ten teren.

Data dodania: 2015-04-28

Wyświetleń: 1193

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogrodowe szlaki

Najważniejsze, by określić cel, któremu ma służyć zakładany przez nas ogród. Coraz więcej osób zastanawia się także, czy nie zlecić takiej inwestycji specjalistom. Osoby zajmujące się architekturą krajobrazu posiadają nie tylko kwalifikacje, ale i umiejętności, dzięki którym zadbają o ogród. Zdarza się, że niecierpliwi ogrodnicy-amatorzy sadzą za dużo roślin w jednym miejscu. Skutkiem tego jest późniejsze wycinanie ich. Takich sytuacji można uniknąć, gdy posiada się pewną wiedzę i doświadczenie.

            Oglądając wielkie i piękne ogrody widzimy, że zachwycają one nie tylko roślinnością, ale i tzw. małą architekturą. Są to między innymi ławeczki, ścieżki, czy pergole. Coraz częściej możemy dostrzec, że do wybudowania ich wystarczą deski na taras. Odpowiednio dobrane materiały potrafią urozmaicić przestrzeń. Tym bardziej zachwycają, jeśli są spójne z całością domu. Stąd dobór elementów architektonicznych na taras i do ogrodu pada na drewno. Tarasy drewniane cieszą oko naturalnym pięknem i doskonale komponują się z otoczeniem. Wykorzystywane są również do budowy ogrodowych chodników, a nawet schodów. Przy tworzeniu ogrodowych dróg należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, schody idealnie sprawdzą się przy sporej różnicy gruntu. Z kolei chodniki polecane są przy płaskiej nawierzchni. Po drugie, wytyczając takie ścieżki należy unikać sąsiedztwa wielkich drzew. Ich korzenie rozrastają się i mogą powodować zniszczenia.

            Wytyczając ogrodowe szlaki szczególną uwagę należy zwrócić na dobór materiałów. Dotychczas głównymi materiałami były drewno, kamień, czy beton. Ostatnio do tego trio dołączyły panele kompozytowe, które do złudzenia przypominają drewno. Jednak wytworzone są z włókien lub polimerów, które są trwalsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

            Mając już odpowiednio dobrane materiały należy wybrać miejsce, w którym ma przebiegać ścieżka. Najlepiej, aby dróżki zahaczały o najważniejsze punkty ogrodu. Z pewnością nie zapomnimy o oczku wodnym, które stoi w centrum, ale warto zastanowić się, co jeszcze chcemy pokazać. Być może jest to finezyjnie obcięty krzew lub rzadki gatunek kwiatów. Jeśli zawczasu pomyślimy, gdzie ma przebiegać ścieżka unikniemy niepotrzebnego deptania trawy. Wyobraźmy sobie, że odwiedzają nas znajomi i chcemy pochwalić się ciekawym drzewkiem. Nie posiadając takiego chodnika już teraz wiemy, że wydeptana trawa jest nieunikniona. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze jest niezdrowe dla roślinności. Oczywiście mówię tutaj o projektowaniu ścieżek do punktów, które są kluczowe dla ogrodu. Nie ma sensu budować wielkich chodników, prowadzących przez cały teren, jeżeli czas zamierzamy spędzać w jednym miejscu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena