Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na te pytania.
Na początku warto zwrócić uwagę na czym polega różnica między oponami letnimi i zimowymi. Te pierwsze posiadają zupełnie inny bieżnik. Układ rowków wpływa na rozprowadzanie wody, dzięki czemu przyczepność dostosowana jest do stopnia wilgotności. Ponadto opony zimowe oraz letnie wykonane są z odmiennych mieszanek gumy. Dzięki temu te drugie letnie wykazują lepszą przyczepność na rozgrzanym asfalcie. Z kolei zimówki na takiej nawierzchni będą się do niej kleić, a tym samym niszczyć. Według specjalistów granicą termiczną jest 7 stopni. Powyżej tej temperatury, utrzymującej się przynajmniej przez kilka dni, wymiana opon jest niezbędna.
To od opon zależy przyczepność samochodu. Dlatego dobierając odpowiednie ogumienie gwarantujemy bezpieczeństwo jazdy, a także jej komfort. Auto prowadzone na dobrych oponach jest bardziej zwrotne i „posłuszne”. Ponadto skrócona jest droga hamowania a także przyczepność.
Według wszystkich specjalistów ogumienia jest więc niezbędna, jeśli zależy nam na dobrej, satysfakcjonującej jeździe. Jednocześnie pamiętać należy o ich profesjonalnej wymianie. Przede wszystkim po takiej wymianie koła powinny zostać wyważone. Warto sprawdzić także sprawdzić ciśnienie w oponach. Wszystko to wpływa bowiem na kontrolę trakcji. Złe parametry mogą być powodem wypadnięcia z jezdni lub czołowego zderzenia.
Zdecydowanie zalecamy więc wymianę ogumienia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż prowadzimy samochód w pełni sprawny, nad którym posiadamy kontrolę. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych zdarzeń na drodze, a także sprawi, że przyjemność z jazdy będzie jeszcze większa.