Cotton ball lights to, mówiąc opisowo, lampy, w których źródła światła znajdują się wewnątrz motków bawełny. Takie lampy tworzy się zasadniczo w dwóch konwencjach: mniejsze kule (kilku lub kilkunastocentymetrowe) umieszcza się na przewodzie, a duże, nawet o średnicy przekraczającej pół metra, są podwieszane pod sufitem.

Data dodania: 2015-03-22

Wyświetleń: 1152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cotton ball lights – niezwykły pomysł na dekorację

Cotton ball lights i styl skandynawski

Dość powszechnie uważa się, że skandynawskie wnętrza są bardzo surowe i nie ma w nich miejsca na dekoracje. Jest w tym trochę racji, natomiast w żadnym razie nie można powiedzieć, że zakaz ów obejmuje również cotton ball lights. Tego rodzaju oświetlenie dobrze pasuje do idei funkcjonalności stylu skandynawskiego, ponieważ źródła światła umieszczone wewnątrz kul dają delikatne światło, pozwalające rozproszyć mrok, kiedy nie jest potrzebne intensywne oświetlenie. Sam materiał, z którego wykonuje się kule, również świetnie pasuje do podstawowych zasad dekoracji wnętrza w stylu skandynawskim, ponieważ jest to materiał naturalny.

Lampy na przewodzie

Bawełniane kule na przewodzie są przede wszystkim dekoracyjne. Dzięki doborowi różnych barw kul w rozmaitych kombinacjach można stworzyć dekorację do każdego wnętrza, również urządzonego w stylu skandynawskim. Takie lampy często stają się częścią większych aranżacji – wrzuca się je w artystycznym nieładzie do wazonu lub misy, zwiesza z krzeseł lub wieszaków. Takie lampy, szczególnie w wersji z dziesięcioma lub kilkunastoma kulami, nie dają wiele światła, ale przyciągają wzrok i mogą z powodzeniem zastąpić lampkę nocną.

Lampy wiszące

Duże kule cotton ball lights podwieszone pod sufitem zamiast tradycyjnej lampy z pewnością nie dadzą równie intensywnego światła, ale też nie zawsze jest ono potrzebne. Podświetlony od wnętrza motek w nietypowy sposób rozprasza światło, tworząc przyjemny, nastrojowy klimat w pomieszczeniu. Kule umieszcza się w tym przypadku na dedykowanych uchwytach z odpowiednią oprawą. Nie wymaga to więcej pracy, niż założenie zwyczajnej lampy.

Idea skandynawskiego stylu wnętrz i cotton ball lights

Dlaczego proponujemy, aby użyć cotton ball lights jako uzupełnienia stylu skandynawskiego? To proste – dzięki tym lampom można estetycznie zmiękczyć dość szorstki w obejściu i dla niektórych nieco zbyt surowy styl wykończenia. Dodatki w stylu skandynawskim nie muszą być prymitywne, spartańskie, ale mogą charakteryzować się pewną dozą fantazyjności. Światło jest samo w sobie elementem dekoracyjnym, ponieważ pozwala w różny sposób interpretować przestrzeń, a w połączeniu z przyjemną w dotyku, ale naturalną powierzchnią bawełnianych kul nabiera zupełnie nowego wyrazu.

W przypadku cotton ball lights istotna jest jeszcze jedna cecha, która przybliża te lampy do idei skandynawskiego wykończenia wnętrza. Jest nią prostota: lampy składają się tak naprawdę z dwóch elementów: przewodu i kul lub oprawki i kuli w przypadku dużych, wiszących lamp. Kule można wedle własnego upodobania wymieniać na inne, zdejmować, zakładać. Nie ma potrzeby użycia żadnych specjalistycznych narzędzi i w zasadzie nic też nie może się zepsuć. Ostatecznego montażu często dokonuje użytkownik, który może w dowolnej kolejności na przewodzie ułożyć barwne kule. To także charakterystyczne dla stylu skandynawskiego: mimo prostoty poszczególnych elementów, można stworzyć z nich dość skomplikowane aranżacje, które później można zmieniać. Taka elastyczność nie pojawia się praktycznie w przypadku żadnej innej koncepcji wyposażenia wnętrza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena