Jeśli urządzasz mieszkanie lub po prostu zmieniasz wystrój i podejmujesz decyzję o położeniu dywanów to ten artykuł może Ci się przydać.

Data dodania: 2015-03-14

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy dywan na podłodze to jeden z najszybszych sposobów, oprócz zmiany koloru ścian, na zmianę wyglądu pomieszczenia. W wyborze dywanu najistotniejsze jest podjęcie kilku decyzji dotyczących:

  1. Koloru
  2. Runa
  3. Kształtu
  4. Wzoru
  5. Rozmiaru

Ad.1. Kolor dywanu możemy dobrać do pomieszczenia przy pomocy jednej z trzech zasad:

  • Zasada kolorów dopełniających – czyli dopełniających (kolory po przeciwległej stronie koła barw) np. : żółte wnętrze - dywan niebieski lub lekko fioletowy.
  • Zasada tej samej gamy barwnej - czyli wszystkie odcienie tego samego koloru np.Czerwone wnętrze - dywan w jaśniejszym lub ciemniejszym czerwonym kolorze.
  • Zasada tej samej gamy kolorystycznej – czyli np. od żółtego poprzez pomarańczowy, aż po czerwony. To znaczy: żółte ściany, dywan pomarańczowy lub czerwony itd.

Ad. 2. Trzeba pamiętać o tym, że dywan leży na podłodze i się po nim chodzi przez co jest narażony na zabrudzenia i zużycie. Musimy myśleć o tym, podejmując decyzję dotyczącą wysokości jego runa. Puszysty, miękki dywan doskonale sprawdzi się w sypialni lub bawialni, ale w przedpokoju lub, pokoju w którym często przebywasz ty, dzieci, pies, będzie kłopotliwym dodatkiem. W takich miejscach lepszy będzie dywan z krótkim włosiem.

Ad. 3. Dywan nie musi być prostokątny. Dywany o innym kształcie, kwadratu, koła czy elipsy, są większym urozmaiceniem niż stary prostokątny dywan z poprzedniej epoki. Niech linia dywanu podkreśla ustawienie grupy mebli.

Ad.4. W przypadku doboru odpowiedniego wzoru decyzję podjąć jest stosunkowo łatwo. Im mniej wzorów znajduje się w pokoju (jednolite meble, zasłony, firanki), tym bardziej wzorzysty może być dywan przez co pokój wyda nam się ożywiony. Podobnie, jeśli w pomieszczeniu znajdują się dodatki i meble bogate we wzory, dywan bez wzorów łatwo stonuje całe pomieszczenie.

Ad.5. dywan nie może być za mały w stosunku do wnętrza. Odległość między ścianą, a brzegami dywanu powinna mieć przynajmniej  90cm. Dzięki takiemu ustawieniu nie będzie problemów z otwieraniem drzwi, czy dolnych szafek.
Jeśli dywan kładziemy w pomieszczeniu ze stołem to powinien on być co najmniej 120cm szerszy z każdej strony. Pozwoli nam to łatwo przesuwać krzesła.
Kiedy już mamy dywan musimy pamiętać o jego konserwacji i utrzymaniu.

Dywan powinien być często odkurzany i co najmniej dwa razy w roku trzepany, pozwoli to zachować go w dobrym stanie przez długie lata. Niedopuszczalne jest pozostawianie na dywanie śmieci, paprochów, błota itp.

W czasie użytkowania są one wdeptywane i dywan nie tylko się szybciej niszczy ale również paskudnie wygląda.

W przypadku trwałego zabrudzenia lub zalania należy natychmiast odsączyć zalane miejsce i zlecić czyszczenie - pranie specjalistycznej firmie zajmującej się praniem dywanów lub wykładzin.

Samodzielne pranie dywanu, miejscowe moczenie i tarcie z wykorzystaniem reklamowanych środków do domowego (amatorskiego) prania dywanów zwykle pozostawia ślady w postaci zacieków, które trudno potem doprać. Oddzielną kwestią jest fakt, że bez specjalistycznego sprzętu rozpuszczony bród nie jest usuwany, a jedynie wsiąka w głąb dywanu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena