Melisa to jedno z najpopularniejszych ziół. Pięknie pachnie i świetnie wygląda, zwłaszcza posadzona w stylowej doniczce. Jej uprawa nie jest trudna, dlatego warto jest włączyć to zioło do naszego domowego zielnika.

Data dodania: 2015-03-06

Wyświetleń: 1648

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świeże zioła uprawiane na grządkach czy w doniczkach, coraz częściej goszczą w naszych domach. Są nie tylko niezwykle aromatycznym dodatkiem do potraw - dodatkowo wzbogacają ich smak. Mają także doskonałe działanie prozdrowotne. Melisa, obok bazylii, mięty czy oregano to najczęściej uprawiana w zielnikach roślina. Zanim ją posiejemy, sprawdźmy jak to zrobić, a także przekonajmy się co zyskamy uwzględniając melisę w naszej ziołowej uprawie.

Siejemy melisę

Melisa jest ziołem wieloletnim. Miejsce, w którym ustawimy doniczki z melisą powinno być słoneczne i ciepłe, ale jeśli będzie częściowo zacienione, nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu. Ziemia, w której zioło będzie rosło powinna być żyzna i dobrze spulchniona. Zioła wysiewamy do doniczek w pomieszczeniach, na przełomie marca i kwietnia. Nasionka nie powinny być przysypane zbyt dużą warstwą ziemi, ponieważ do kiełkowania potrzebują światła. Gdy będziemy już pewni, że nie wystąpią przymrozki ani znaczne spadki temperatur, doniczki z sadzonkami możemy umieścić na balkonie.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim, jak większość ziół melisa doskonale sprawdzi się w kuchni. Świeże liski możemy dodać do sałatek, sosów, zup czy gulaszu. Będzie także idealnym dodatkiem do potraw z jajek czy warzyw. Najpopularniejszym chyba zastosowaniem melisy jest jednak dodawanie jej do herbaty. Już kilka listków wzbogaci smak i aromat naparu.

Od wieków, melisa jest stosowana także w medycynie ludowej. Współcześnie również możemy skorzystać z mądrości naszych przodków i wypróbować prozdrowotnych właściwości melisy. Wspominana wcześniej herbata z melisą pomoże w walce z bezsennością, a także złagodzi zszargane nerwy. Może nam także pomóc przy bólach głowy i migrenie. Świetnie także sprawdzi się na dolegliwości trawienne, zwłaszcza po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków.

Jak widać, wystarczy niewiele zabiegów pielęgnacyjnych, aby wzbogacić nasz domowy zielnik o wspaniałą roślinę. Uprawa ziół to bardzo wdzięczne zadanie. Jeśli decydujemy się na ustawienie doniczek z ziołami w kuchni, zyskamy także wspaniałą ozdobę pomieszczenia. Aby zielnik wyglądał naprawdę doskonale, warto także sprawdzić jakie zioła dobrze znoszą swoje sąsiedztwo. To z pewnością dobrze wpłynie na jakość upraw. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena