Każdy, zarówno początkujący jak i wielu doświadczonych webmasterów. Obecnie aż roi się od ofert hostingowych, darmowych bądź płatnych. Możemy natknąć się niestety nie tylko na duże i uczciwe firmy, ale i drobnych cwaniaczków. Poniżej przedstawiam 10 najczęstszych pułapek zastawianych na użytkowników przez providerów usług hostingowych.

Data dodania: 2008-06-30

Wyświetleń: 3767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Nieograniczonych transfer
Oferty tego powstają dlatego, że większość początkujących webmasterów nie wie ile potrzebuje transferu i tworzy mało popularne strony, które zużywają góra kilkadziesiąt MB transferu miesięcznie. Jednak, gdy stanie się tak, że strona umieszczona zacznie generować duży ruch, wtedy mogą zacząć się problemy, łącznie z usunięciem Twojej strony bez ostrzeżenia.
2. Nieograniczona powierzchnia dyskowa na pliki i bazę danych
To również chwyt marketingowy prawie identyczny do powyższego. Przeczytaj uważnie regulamin. Na pewno zapisano tam drobnymi literkami, o maksymalnym rozmiarze pliku i o zakazanych typach plików, o którym wspomnę w punkcie siódmym i ósmym. Jeśli takiego zapisu nie ma to i tak nie zdziw się, że jeśli wrzucisz na serwer dużą ilość muzyki, filmów lub instalatory aplikacji ważących po kilkaset megabajtów to w bardzo szybkim czasie w magiczny sposób znikną stamtąd bez śladu, niekiedy również z innymi Twoimi plikami.
3. Stały kontakt 24/7
W wielu ofertach widzimy zapewnienia o całodobowej pomocy technicznej i wsparciu. Można się jednak spodziewać, że w przypadku gdy będziesz chciał się skontaktować w piątek późnym wieczorem to telefon nie zostanie odebrany, a na wysłany mail otrzymasz odpowiedz dopiero po weekendzie.
4. Up-time
Firmy licytują się jedna przed drugą, że gwarantowany up-time wynosi u nich 99%, 99,9% a czasem nawet 99,99%... Pamiętaj, że nigdy nie masz 100% gwarancji. Uczciwsze firmy rekompensują przerwy i awarie. Ale są i tacy, którzy o całonocnej awarii nawet Cię nie poinformują.
5. Ograniczenia PHP
Niektóre procedury i funkcje PHP są czasem ograniczane. Koniecznie musisz wiedzieć czy się tak dzieje i czy są to funkcje popularne oraz czy będziesz z ich korzystać. Często zablokowana jest nawet funkcja tak podstawowa jak mail().
6. DNS-y
Namiary na serwer DNS będą niezbędne gdy będziesz podpinać się pod swoja domenę. Są tacy, którzy nie chcą ich podać. Możesz w ostateczności ustawić forward na URL, ale jest to niewygodne i nieprofesjonalne.
7. Maksymalny rozmiar pliku

Bardzo często w połączeniu z ofertą nieograniczonego transferu i powierzchni dyskowej znajdziesz małe gwiazdki i informacje o maksymalnym rozmiarze pliku. Ograniczenia zależą jedynie od pomysłowości administratorów. Zazwyczaj to kilka MB, ale widziałem nawet tak absurdalne wielkości jak 200kb.
8. Dozwolone formaty plików
Ograniczenie, które firmy tłumaczą tym, że nie chcą, abyś rozpowszechniał pirackie pliki. Renomowane firmy nie stawiają ograniczeń, lecz koniecznie sprawdź czy będziesz mógł udostępniać pliki MP3, PDF, ZIP, EXE bądź inne które potrzebujesz.
9. Nieakceptowane treści
W regulaminie występują zapisy, jakiego rodzaju treści nie możesz umieszczać. Zazwyczaj wypisane są tylko te niezgodne z prawem, niekiedy również pornografia i różne kontrowersyjne zagadnienia. Zdarzają się przypadki, że pożegnasz się z dostawcą tylko dlatego, że treść strony jest niezgodna z poglądami właściciela.
10. Przymusowe reklamy i zakaz umieszczania własnych
Ta pułapka występuje tylko przy hostingu darmowym. Dostawca usług dołącza do Twoich stron reklamy na których zarabia. Bywają to linki kontekstowe, toplayery, popupy itp. W regulaminie spotkasz też zapewne zapis, który nakaże Ci zapomnieć o samodzielnym zarobku, np. na reklamach Google AdSense, programach partnerskich lub w ogóle na czymkolwiek.

Teraz kiedy wiesz już jakie pułapki zastawia na Ciebie większość providerów hostingowych, nie pozostaje Ci nic innego jak wybrać dla siebie najodpowiedniejszą ofertę. Możesz skorzystać z dużych firm, które mają już tysiące klientów lub poszukać mniejszej firmy, która spełni Twoim wymaganiom. Przed ostatecznym wybranie oferty, dokładnie przeczytaj regulamin i inne warunki świadczenia usług.
Jeśli masz szybkie łącze ze stałym, publicznym IP możesz pokusić się o postawienie własnego serwera. Jeśli masz publiczne IP, lecz jest ono zmienne ominiesz ten problem korzystając z serwisów typu no-ip.com.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena