Kupując materac często zapominamy o bardzo ważnym przedmiocie – mianowicie o stelażu. A przecież odgrywa on tak bardzo ważną rolę w łóżku. Stelaż potrzebny jest pod materacem chociażby z takiej błahej przyczyny, jak dbanie o higienę.

Data dodania: 2014-07-08

Wyświetleń: 1241

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stelaże do łóżek,  po co są i czym się różnią

Wiadomo, że materac, który nie posiada pod sobą stelaża nie będzie dobrze „oddychał”. Przerzuci się to niekorzystnie na nasz komfort użytkowania z materaca, ponieważ za pogorszoną cyrkulacją powietrza idzie powstawanie źródła różnych grzybów czy bakterii powstałe na wskutek niewyparowanej wilgoci, która skumulowała się we wnętrzu materaca. Jednak nie może to być stelaż tak po prostu zbity z desek, ponieważ gdy kupimy nawet bardzo dobrej jakości materac, to brak elastyczności zwykłych listewek zmniejszy nam komfort wypoczynku na nowym materacu.

Stelaż wspomaga funkcje materaca umożliwiając jego optymalną pracę.

Ważne jest to, żeby stelaż odpowiednio się uginał pod ciężarem naszego ciała.

Listwy stelaża bardzo często wykonane są ze sklejki przez co posiadają odpowiednią sprężystość. Deseczki na stelażu są lekko uwypuklone przez co powinny optymalnie odbierać przyjmowane obciążenie. Listwy posiadają specjalne gniazda w ramie całego stelaża. Nie są one bezpośrednio przymocowane do stelaża ponieważ zmniejszyło by to ich elastyczność. W zależności od stelaża deski w nim liczą od ok. 26-28 do nawet 42 listew.

Listwy między sobą muszą mieć przerwy, by zapewnić przepływ powietrza. Szerokość miedzy nimi nie może być większa niż 6 cm. Często stelaże posiadają specjalny pas na środku, który spełnia funkcję wzmacniającą, ale i także nie dopuszcza do jakiegokolwiek przekręcania się desek. Niektóre stelaże posiadają podwojone listewki w części podramiennej – zwiększa to jego wytrzymałość na nacisk bioder oraz czasem umożliwia regulację twardości.

Rynek oferuje nam duży wybór różnych stelaży.

Głównie dzieli się je na proste oraz regulowane.

Stelaże proste nie posiadają możliwości regulacji. Są to stelaże często tańsze od tych z regulacją i charakteryzują się prostą konstrukcją. Natomiast stelaże z możliwością regulacji odznaczają się już bardziej skomplikowaną budową.

W zależności od typów spotykamy stelaże z regulacją zagłówka oraz podnóżka. Regulacja w zakresie zagłówka daje możliwość np. przyjemnego czytania książki czy też oglądania telewizji w łóżku bez niepotrzebnego podnoszenia głowy i przez to wyginania naszego kręgosłupa. Możliwość regulacji podnóżka w stelażu na pewno przyda się osobom pracującym w pozycji stojącej czy też siedzącej.

Często zaleca się takim ludziom wypoczynek z lekko podniesionymi nogami do góry co zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków. Wszelkie modyfikacje podstawowych stelaży z regulacją zależą od luksusu, który jest nam w stanie zaproponować producent.

Podsumowując, stelaż gwarantuje dobrą wentylację, utrzymanie higieny oraz zwiększa trwałość materaca. Korzystając z materaca na odpowiednio dobranym stelażu zapewnia to nam wygodę, a przede wszystkim zdrowy sen.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena