Czy projekty wnętrz pomagają lepiej urządzić mieszkanie? Czy warto na nie poświęcać czas i pieniądze?

Data dodania: 2008-05-30

Wyświetleń: 4311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekty wnętrz mają wpływ na wiele aspektów codziennego życia osób, które w nich zamieszkają. Jeżeli zastanawiacie się, jak urządzić swoje nowe mieszkanie lub dom, albo zmienić wystrój tego, w którym mieszkacie od dawna, to na pewno warto byłoby starannie przygotować projekt każdego wnętrza. Jeśli nie dysponujecie wystarczającym budżetem, aby zatrudnić profesjonalistę, to cóż, musicie poradzić sobie bez niego, co nie oznacza, że jesteście zdani tylko na siebie. Na pewno wiele cennych wskazówek i inspiracji możecie znaleźć w Internecie, czasopismach, telewizji, podpatrzeć u znajomych czy zaobserwować w czasie wakacyjnych podróży. Jednak niezależnie od tego czy wizję swojego mieszkania przygotowujecie sami, czy z architektem wnętrz, dobrze jest zdać sobie sprawę z kilku podstawowych spraw.

Mój dom moją twierdzą
Tego starego angielskiego przysłowia nie należy rozumieć dosłownie. Nie chodzi o to, aby odciąć się od zewnętrznego świata przy pomocy krat w oknach czy pancernych drzwi. Ważne jest, aby wnętrze, w którym będziecie przebywać, sprawiało, że poczujecie się dobrze i bezpiecznie. Abyście mogli się w nim odprężyć, wypoczywać, „opuścić gardę” po całodziennych „bojach”. W takim stanie ducha nasz umysł łatwiej się regeneruje, otwiera na nowe pomysły i koncepcje.
Wnętrze wpływa na domowników
Wizualne i emocjonalne aspekty wystroju wnętrza mają duży wpływ na całkowitą jakość naszego życia. Wygląd i funkcjonalność naszego domu wpływa na nasz umysł i samopoczucie. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że wpływa także na postrzeganie nas samych przez siebie, na nasz wewnętrzny wizerunek. Każdy z nas ma jakąś wizję swojej osoby i stara się ją kształtować mniej lub bardziej świadomie. Na tę wizję składają się takie elementy jak praca którą wykonujemy, nasze kontakty z przyjaciółmi i z rodziną, nasze pasje, oraz wiele innych czynników, np. sposób w jaki się ubieramy. Wśród tych elementów kształtujących nasz wizerunek bardzo istotnym jest nasz dom, wnętrze w którym przebywamy. Jest on fizycznym centrum naszego osobistego świata. Wygląd, a przede wszystkim atmosfera panująca w naszym domu, ma ogromny wpływ na nasz nastrój, charakter, a nawet osobowość. Możemy używać wnętrza jako narzędzia wspierającego nasz wewnętrzny rozwój, pomagającego wzmacniać cechy charakteru, nad którymi pracujemy. Odpowiednio aranżując przestrzeń, w której przebywają nasze dzieci, możemy pomóc im łatwiej się uczyć, rozwijać nowe zainteresowania, poznawać świat.
Projekty wnętrz tworzymy dla mieszkańców
Projekty wnętrz tworzymy dla mieszkańców, dlatego jeżeli pracujemy z projektantem, dobrze jest poświęcić wystarczająco dużo czasu na to, aby mógł on nas poznać, zaprzyjaźnić się z nami. Im więcej będzie o nas wiedział, o naszych charakterach, osobowości, gustach, tym lepsze rozwiązania doradzi. Jeśli urządzamy wnętrze dla osoby która jest energiczna, ma wybuchowy charakter, łatwo wpada w gniew i do tego ma stresującą pracę, to możemy przygotować dla niej miejsce, które będzie oazą spokoju i relaksu. Jeśli odwrotnie, jest to ktoś o apatycznejj osobowości, mający trudności z podejmowaniem wyzwań dnia codziennego, można do otoczenia takiej osoby wprowadzić kilka inspirujących elementów, zdecydowanych kolorów, wyrazistych dekoracji.

Funkcjonalność
W najbardziej podstawowym znaczeniu dom to miejsce, w którym przechowujemy nasz dobytek, przedmioty które posiadamy, bezcenne skarby, bezwartościowe rupiecie i całą reszta mieszcząca się gdzieś po środku. Często wszystkie te rzeczy rozmieszczone są przypadkowo. Niepraktyczne elementy dekoracyjne zasłaniają przedmioty codziennego użytku, utrudniając ich odnajdywanie, lub te ostatnie umieszczone są w zbyt eksponowanych miejscach, co nie dodaje wnętrzu uroku. Te problemy można rozwiązać przez wprowadzenie odrobiny organizacji. Dom, to także miejsce funkcjonalne, które może być używane do różnych celów. Można w nim umówić się na spotkanie biznesowe, romantyczną randkę, zaprosić przyjaciół na prywatkę czy zorganizować spotkanie rodzinne. Atmosfera tych spotkań będzie bardzo zależała od wyglądu i stanu pomieszczenia. Jeśli chcemy prowadzić w domu interesy, potrzebne będzie trochę formalnego klimatu, jeśli chcemy urządzić prywatkę, przyda się jak najwięcej wolnego miejsca, aby pomieścić wszystkich gości i umożliwić im swobodne poruszanie się po mieszkaniu.

Życie towarzyskie
Wystrój wnętrza wpływa także na nasze relacje z innymi ludźmi. Chwile spędzone z naszymi przyjaciółmi, krewnymi, rodziną są chyba ważne dla każdego z nas. Warto zrobić wszystko, aby były one jak najlepsze i pozostawiły po sobie mnóstwo ciepłych wspomnień. Jeżeli wnętrze naszego mieszkania wygląda przyjaźnie i osoby w nim przebywający czują się komfortowo, automatycznie o wiele łatwiej jest nawiązać z nimi kontakt i przyjemnie spędzić czas. Nawet jeżeli wolimy bawić się poza domem, to i tak często okazjonalnie miewamy gości. Musicie zdawać sobie też sprawę, że od wystroju waszego mieszkania zależy nie tylko wasze samopoczucie, ale także to, jak was postrzegają inni.

Subtelny wpływ na innych
Projekty wnętrz mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Na szczęście możemy to kontrolować, zmieniać wystrój i funkcjonalność wraz ze zmianą naszych potrzeb i upodobań. Dzięki temu możemy też subtelnie wpływać na świat wokół nas i osoby z którymi mieszkamy, które u nas bywają, przez zastosowanie czasem bardzo prostych zabiegów dekoracyjnych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena