Gry strategiczne obejmują często różne dziedziny nauki, w szczególności kwestie ekonomi i historii. Od kilku lat także często zauważa się projekty dotyczące tematów z dziedziny fantastyki - najczęściej gra staje się nawiązaniem do powieści czy filmu. Ten fakt nasuwa na myśl pierwsza pozytywna cechę, która wynika z użytkowania tego typu gier. Mianowicie, mowa o rozwoju naukowym poprzez czytanie książek ściśle powiązanych z daną grą. Jest to istotne w czasach szkolnych, gdzie czytanie lektur staje się coraz rzadziej spotykanym zajęciem. I właśnie alternatywą staja się powieści fantastyczne, czy też opracowania z poszczególnych dziedzin historii uwzględniających dana fabułę zastosowaną w grze - na przykład, konflikty zbrojne w XVII wieku (gra Kozacy Europejskie Boje), albo rodzaje uzbrojenia z 2 wojny światowej(mnóstwo gier - nie tylko strategicznych).
Następnym istotnym elementem jest nauczanie pozytywnych cech charakteru. Jedną z nich jest systematyczność podczas codziennych obowiązków. Potwierdzeniem tego przykładu jest każda gra czasu rzeczywistego, gdzie akcja toczy się o każdej porze dnia. Idealny przykład, wymagający codziennej systematyczności to gra plemiona. Można jej wypróbować całkiem za darmo, tylko trzeba mieć podłączenie do internetu. Podczas rozgrywki należy postawić na rozbudowę i zajmowanie kolejnych osad, dlatego systematyczne powtarzanie tych samych czynności pomoże osiągnąć cel. Oprócz tej cechy, można poczuć co znaczy wytrwałość, bowiem na efekty trzeba naprawdę długo czekać.
Czy to wszystkie zalety, płynące z gier online?
Dodać można jeszcze możliwość poznawania nowych znajomych. Mimo, że to tylko gra, to przeciwnikami są inni użytkownicy, a dzięki możliwości konwersowania z nimi, można zdobywać nowe znajomości co wskazane jest dla dzieci w wieku szkolnym i nie tylko.