Czy namioty handlowe są naprawdę odlotowe? Oczywiście że tak! Nieodpowiednio przymocowane mogą z łatwością wzbić się w powietrze, zwłaszcza w wietrzną, a już szczególnie huraganową pogodę. Naturalnie jeśli je odpowienio przymocować to z ogormnego statku powietrznego zamienią się w solidną nieruchomość.

Czy handlowe są naprawdę odlotowe?
Oczywiście że tak! Nieodpowiednio przymocowne mogą z łatwością wzbić się w powietrze, zwłaszcza w wietrzną, a już szczególnie huraganową pogodę. Naturalnie jeśli je odpowienio przymocować to z ogormnego statku powietrznego zamienią się w solidną nieruchomość. Obie te wyjątkowe cechy wykorzystywane były w tradycyjnych namiotach już setki, a nawet tysiące lat temu.

Nieprzypadkowo obok standardowego "latającego dywanu" powszechnie używanego na bliskim wschodzie, jako szybki, acz niezawsze komfortowy środek transportu ówczesnej klasy średniej (o czym swiadczyć mogą obiektywne dzieła historyków takie jak np. "Baśnie Tysiąca i jednej nocy"), w częstych relacjach występuje taże "latający namiot". Minieni mogli za jego pomocą nie tylko przemieszczać się bezpieczniej, ale i osiąść w sprzyjającej okolicy na dzień czy dwa. Podróżując namiotami handlowymi, mogli wykorzystać także okresy postoju na podreperowanie swego budżetu, sprzedając oliwki, wino, wielbłądy lub polisy na życie.

Tak oto namioty handlowe stały się niezwykle ważnym elementem nie tylko antycznego, lecz także współczesnego systemu wymiany handlowej, przyczyniając się, jak to obliczyli uczeni z "Instytutu Namiotologii i Innych Nauk Stosowanych" do wygenerowania 38,67% globalnego PKB (nadmienić należy, że niezalezne źródła naukowe podają szacunkowo nieco mniejszy udział: 38,64% PKB). Nieliczne branże niemogące, z przyczyn obiektywnych, korzystać z dobrodziejstw namiotów handlowych, takie jak hutnictwo żelaza i stali, popadają w stagnację, w przeciwieństwie np. do wysoce znamiotyzowanej, gwałtownie rozwijającej się branży wiatraczków odpustowych.

Jednak pomimo trudnego do przecenienia wpływu namiotów, a namiotów handlowych w szczególności, na handel i inne poruszone wcześniej aspekty życia gospodarczego i nie tylko, namioty handlowe i ich większe odpowiedniki hale namiotowe odbiły również
ogromne piętno na życiu społecznym. Już bowiem starożytni zauważyli, że namiot handlowy oprócz innych istotnych funkcji wykorzystać można do przetrzymywania swojego haremu, a w weekend czy też ferie do zrobienia solidnej imprezy. Zapraszając do swojego namiotu handlowego sąsiadow z okolicznych wiosek i osad, ludzie starożytni mogli zorganizować naprawdę niezłą bibkę, podczas której oprócz wymiany chleba, wina i kobiet, dochodziło także do wymiany wiedzy antycznej oraz poglądow na moralne i religijne aspekty życia oraz opinii o najnowszych filmach.Ujawniły się też wówczas pewne drobne mankamenty tworzywa samego namiotu handlowego,znajdujące wyraz w zakazach wchodzenia z włóczniami, rozpalania wewnątrz ogniska o płomieniu wyższym niż 1,75 metra i strzelania z łuku. Zakaz rozpalania wysokiego ognia, przyczynił się, jak wynika z moich badań, do wynalezienia zimnych zakąsek jak chips-y i orzeszki ziemne, oraz zimnych napojów: wody gazwanej i Coca-coli, w konsekwencji zaś do gwałtownego rozwoju całego sektora FMCG.

Wszystkie te ograniczenia nie zraziły pierwotnych i nie zrażają współczesnych, którym jednak warto o nich przypomnieć. Warto również przypomnieć, że namiot handlowy to wyjątkowo bezpieczna, w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, konstrukcja pozwalająca wyjść niemal zawsze bez szwanku w przypadku trzensienia ziemi o skali 10 czy nawet 11 kilovolt. Współczesne namioty są bowiem zbudowane zazwyczaj z solidnych izolatorów.

W dzisiejszych, trudnych czasach kryzysów instytucji finansowych, kredytów hipotecznych i powszechności kart kredytowych, namioty handlowe nabrały nowego znaczenia. Posiadając namiot handlowy i samochód, jeżeli jeszcze nie został zlicytowany, możemy z łatwością kryć się przed windykatorami i komornikami, zmieniając miejsce zamieszkania za każdym razem gdy otrzymamy polecony lub zobaczymy postawnych panów grających w baseball. Nawet - w wydawałoby się beznadziejnej sytuacji egzekucji z nieruchomości - namiot pozwoli nam na zachowanie odrobiny godności i, co bardziej w tej sytuacji istotne, suchego schronienia. Atrakcyjne obecnie ceny namiotów sprawiają, że nawet konieczność ucieczki przed wierzycielem lub niedźwiedziem, co zależy od okolicy wybranej na postój, i pozostawienia swojego namiotu nie oznacza dla nas istotnego uszczuplenia majątkowego. Po prostu wyciągniemy niezablokowaną jeszcze kartę kredytową i kupimy sobie nowy.

Reasumując, namioty handlowe, jak wykazałam, odegrały w przeszłości i wciąż odgrywają ogromną rolę w życiu społeczno-gospodarczym, zawdzięczamy im rozwój handlu, aerodynamiki i myśli filozoficznej, chips-y, Cole a nawet wiatraczki odpustowe. Stanowią one ponadto dla wielu zadłużonych obywateli, ciekawą i wyjątkowo atrakcyjną alternatywę dla mostów i kartonów.

Licencja: Creative Commons