Brakuje Ci pomysłu na wakacje? Nie wiesz, gdzie jechać? Nic nie szkodzi, bo mam dla Ciebie świetną propozycję, aby udać się w góry Sowie i Stołowe. Sam byłem tam w tym roku, dlatego doskonale poznałem uroki tych miejsc.

Data dodania: 2013-11-09

Wyświetleń: 1395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W te góry możecie udać się sami, ale najlepszym rozwiązaniem jest pobyt w większym gronie, aby móc wspólnie dzielić się wrażeniami, których z pewnością wam nie zabraknie. Atrakcji jest naprawdę masa, dlatego postaram się wymienić tylko te, które według mnie są najistotniejsze i warto je zobaczyć będąc w tym rejonie.

Skupiając się na Górach Sowich warto wspomnieć o kompleksie Reise. Został on stworzony podczas okupacji Polski przez III Rzeszę. Budowali go głównie więźniowie przywiezieni z obozów koncentracyjnych. Były to podziemne obiekty, które nie zostały ukończone z powodu kapitulacji hitlerowców. Po dziś dzień nieznane jest przeznaczenie tych obiektów, bo wszystkie dokumenty zostały zniszczone w trakcie ucieczki okupanta. Zwiedzając te miejsca możecie usłyszeć kilka hipotez dotyczących przeznaczenia obiektów Reise. Niektóre są mniej prawdopodobne, a inne bardziej. Historia tego miejsca jest naprawdę bardzo ciekawa i warto poświęcić czas, aby to wszystko zobaczyć słuchając do tego ciekawych opowieści przewodników. Dostępne do zwiedzania dla turystów są trzy miejsca kompleksu Reise (Walim, Osówka i Włodarz).

Niedaleko znajduje się miasto Kłodzko, do którego warto się udać ze względu na piękną twierdzę. Ciekawostką może być fakt, że kiedyś na jej szczycie był kręcony ostatni odcinek serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies". Twierdzę można zwiedzać na dwa sposoby. Ja w szczególności polecam podziemne labirynty, bo budzą dużo więcej emocji.

Kudowa Czermna słynie z tego, że na jej terenie znajduje się Kaplica Czaszek. Bilet jest bardzo tani, więc warto wydać parę złotych, aby poznać historię tego miejsca.

Jak wiadomo, Góry Sowie i Stołowe są blisko granicy z Czechami, a co za tym idzie, możecie udać się do Teplickiego Skalnego Miasta. Może to być udany wypad jednodniowy, który z pewnością zapewni wam dzień pełen wrażeń.

Góry Stołowe to przede wszystkim piękne widoki ze szczytów gór. Najważniejszym i obowiązkowym miejscem dla was powinien być Szczeliniec Wielki, który jest najwyższym szczytem w tym miejscu (919 m n.p.m.). Drugą, również ciekawą atrakcją, są Błędne Skały. Jest to labirynt skalny, który ma wiele krętych dróg. Znajduje się w nim wiele miejsc o ciekawych nazwach jak np. Niebo czy Piekło. Trzecia obowiązkowa atrakcja to Skalne Grzyby, czyli skupisko skał o kształtach głównie grzybów, ale również maczug, baszt i bram.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena