0 głosów

Jakość wody, którą spożywamy powinna odgrywać dość ważną rolę w naszym życiu. Ludzie dbają o swoje zdrowie, uprawiają sport, spożywają suplementy diety, aby być cieszyć się witalnością na co dzień. Zazwyczaj jednak zapominamy o tak trywialnej sprawie, jaką jest jakość spożywanej wody w naszym domu.

Nie mówię oczywiście, że woda z kranu („kranówa”) jest trująca, gdyż nie jest to prawdą. Zawiera ona jednak niestety pewne związki, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wszystko zależy oczywiście od ujścia wodnego, do którego jesteśmy podłączeni. Właściwości wody zależą także od jakości naszej instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli mieszkamy w starym budownictwie, może się okazać, że rury kanalizacyjne są przerdzewiałe i do naszej wody dostają się pewne mechaniczne zabrudzenia. Niestety nie wszystkie bakterie jesteśmy w stanie usunąć podgrzewając wodę do temperatury wrzenia. W takich sytuacjach powinniśmy się zacząć zastanawiać nad polepszeniem jakości wody w naszym domu.

badf496e0297e22474424a9ab64cd72c101

Przy pomocy pewnych urządzeń filtracyjnych możemy znacznie poprawić parametry naszej wody. Dzięki filtrom nasza woda może być nie tylko zdrowsza, ale i dużo smaczniejsza. Nie napisałem o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie, który powinien sprawić, że uzdatnianie wody stanie się dla nas bardzo ważne. Woda, która zawiera dużo związku wapnia i magnezu (jest twarda) wysusza naszą skórę, powoduje powstanie osadów na bateriach, kafelkach, w kabinie prysznicowej, niszczy instalacje kanalizacyjną, urządzenia AGD. W konsekwencji musimy wydawać więcej na środki myjące, czyszczące i piorące.

Jeżeli mamy podejrzenia,  że woda w naszym domu nie jest najwyższej jakości – powinniśmy poddać ją wnikliwej analizie. W specjalnych centrach badawczych lub firmach zajmujących się uzdatnianiem wody możemy zlecić taką usługę. Znając zawartość chemiczną naszej wody możemy zastanowić się nad konkretną instalacją filtrującą.

water02

Specyfika produktu oraz jego główne zastosowania zależą również od ilości wody jaką zużywamy na daną jednostkę czasu. Zazwyczaj przyjmuje się pewne dane uśredniające i wylicza się zapotrzebowanie wodne na ilość osób mieszkających w danym domu. W domkach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj kolumny filtracyjne. Są to urządzenia zasypywane konkretnym złożem ze specjalną głowicą sterującą. Kolumny są podłączane pod rury kanalizacyjne przed wejściem instalacji do pomieszczeń użytkowych w domu.

Kolumny filtracyjne wymagają jednak pewnej regeneracji. Głowica sterująca odpowiada za to, aby przez złoże co pewien czas została przelana woda wraz z roztworem soli NaCl. Nie wymaga  to od nas fizycznie żadnego zaangażowania oprócz dosypywanie co jakiś czas soli krystalicznej.

whyiswaterapolarmolecule

W mieszkaniach ciężko dostać się do rur kanalizacyjnych przed wejściem do konkretnie naszego mieszkania. Dlatego też w takich sytuacjach stosowane są filtry osobne w każdym pomieszczeniu, w którym wykorzystywana jest woda. W kuchni najczęściej montowany jest filtr osmotyczny. Jest to na tyle niewielkie urządzenie, że można je swobodnie zmieścić w szafce pod umywalką. W łazience natomiast możemy spróbować założyć specjalny filtr narurowy  (lub cały zestaw filtrów).

Jestem pewien, że doświadczone firmy zajmujące się filtracją i uzdatnianiem będą w stanie zaproponować więcej rozwiązań dla powyższych przykładów. Produktów filtrujących jest coraz więcej i są coraz łatwiej dostępne.

Licencja: Creative Commons