System CMS (ang. content management system) jest to program w formie aplikacji internetowej, umożliwiający tworzenie serwisu internetowego poprzez dodawanie i edycję treści. Największą zaletą systemów CMS jest możliwość publikowania treści na stronach www przez osoby nie będące programistami, ale znające podstawy obsługi komputerów.

Data dodania: 2013-09-18

Wyświetleń: 1066

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest system CMS i jaki wybrać?

Podział systemów CMS

Systemy CMS można podzielić na płatne i bezpłatne. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Większość znaczących agencji interaktywnych korzysta ze swoich autorskich rozwiązań, które są rozwijane i aktualizowane na bieżąco. Natomiast na rynku dostępnych jest wiele darmowych rozwiązań, które dostosowane są do różnych rodzajów stron, blogów itp.

Do najpopularniejszych darmowych systemów CMS należą:

  • WordPress;
  • Joomla;
  • Drupal;
  • Typo3.

Główną zaletą darmowych systemów zarządzania treścią, oprócz ich ceny, jest duża ilość wtyczek i rozszerzeń oraz szablonów, które można doinstalowywać. Bardziej wymagający użytkownicy chcący wprowadzać własne modyfikacje w darmowych systemach CMS muszą posiadać niezbędną wiedzę jak programowanie czy obróbka graficzna, w zależności od wprowadzanych zmian. W przypadku braku takiej wiedzy niezbędne jest zatrudnienie osoby, która wprowadzi zmiany do systemu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Natomiast największą wadą darmowych systemów CMS jest ich niski poziom bezpieczeństwa. Kod źródłowy aplikacji jest udostępniony publicznie, dlatego hakerzy mają ułatwione zadanie. W sieci mozna znaleźć udostępnione filmy instruktażowe jak włamać się np. do Joomli czy Drupala.

Dlatego szczególnie w przypadku stron firmowych, biznesowych czy produktowych zalecamy skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez agencje interaktywne. Zwiększy to znacznie bezpieczeństwo strony internetowej, uchroni opublikowane dane oraz zapobiegnie potencjalnej utraty wizerunku firmy. Ponadto agencje interaktywne dają gwarancje na swoje systemy CMS. Dodatkowo można liczyć na wsparcie związane z wdrożeniem nowego szablonu oraz darmowe szkolenia z obsługi systemu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena