Na szczęście dawne czasy komunizmu, w którym mieliśmy do czynienia z podrabianymi chodnikami, dywanami, wycieraczkami i wykładzinami, które były utożsamiane z bezguściem minęły bezpowrotnie. Na szczęście dziś luksus nie kojarzy się z piękną, unikalną, luksusową podłogą. Dobry jakościowo, ładny dywan lub wykładzina może ocieplić wnętrze.

Data dodania: 2013-08-19

Wyświetleń: 1019

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie chodniki, dywany, wycieraczki i wykładziny dzieli się na rodzaje ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane, czyli składu runa.  Produkty wykonane ze sztucznego włókna wcale nie są gorsze jakościowo. Są odporne na ścieranie, wilgoć, nie tracą kolorów, nie atakują ich mole. Nadają się do mieszkań, które posiadają ogrzewanie podłogowe. Są idealnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż mają właściwości antystatyczne.  Ponadto cechuje je duża wytrzymałość na udeptywanie i uszkodzenia mechaniczne.  Natomiast jeśli chodzi o produkty pochodzenia naturalnego to należy zaznaczyć, że są bardzo miękkie w dotyku, przytulne, są też odpowiednio droższe od produktów poprzednio omawianych. Należy powiedzieć, że produkty naturalne nie nadają się dla alergików. Produkty naturalne są odporne na zabrudzenia, nie odkształcają się, wyciszają wnętrze.

Przy wyborze chodników, dywanów, wycieraczek i wykładzin należy zwrócić uwagę na gęstość, którą określa ilość pęczków na jednym metrze kwadratowym, czyli ilość włosów na metrze kwadratowym. Standardowy zakres gęstości wynosi od 100 000 do 500 000. Oprócz gęstości ważna jest waga produktów. Przy sprawdzaniu wagi należy brać pod uwagę materiał z jakiego jest wykonany produkt. Przy wyborze spośród produktów wykonanych z tego samego materiału należy wybrać ten, który waży najwięcej, gdyż oznacza to że są najgęstsze.

Cennym źródłem informacji jest metka którą posiadają chodniki czy wykładziny. Dostarcza ona informacji o ich jakości, sposobie wykonania, sposobie przechowywania i sposobie czyszczenia. Przed zakupem koniecznie należy zwrócić na nią uwagę.

W dzisiejszych czasach dywan nie oznacza już bezguścia a stanowi ważny dodatek i element wyposażenia wnętrza. Ociepla, wycisza pomieszczenia, a przede wszystkim, gdy jest dobrze dobrany to świetnie wygląda. Ważne jest, aby ciekawie łączyć faktury, nieregularne kształty, wyraźne wzory. Aby produkt dopasować do wnętrza należy pamiętać by jeden z jego kolorów i motywów łączył się i współgrał przynajmniej z jednym z elementów wystroju. Fajne efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu kolorów przeciwstawnych np. czerwień z granatem czy niebieski z żółtym. Wybór odpowiedniego wzoru nie jest prosty, szczególnie jeśli pozostałe meble i dodatki we wnętrzu nie są idealnie gładkie i jednokolorowe. W przypadku wątpliwości zawsze można poradzić się specjalisty.

 Pamiętaj, że największe znaczenie ma materiał, który musi być nie tylko dobry jakościowo, ale też dopasowany do pokoju, w którym zamierzasz go umieścić. Przed wyborem produktu, dokładnie przeczytaj metkę i zobacz, czy jest odporny na plamy, zabrudzenia, czy jest wytrzymały, czy nadaje się dla alergików, czy chłonie wilgoć. Dobierz wzór i kolor do wystroju pomieszczenia,  jeśli nie wiesz jak to zrobić, skonsultuj się ze specjalistami od aranżacji wnętrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena