Artykuł poświęcony poszukiwaniu pracy za granicą, zawierający garść praktycznych porad dla wszystkich osób chcących wyjechać do pracy za granicę. Porady, dzięki którym unikniesz wielu rozczarowań przy poszukiwaniu wymarzonej pracy.

Data dodania: 2013-07-08

Wyświetleń: 1987

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szukasz pracy za granicą? Uważaj na oszustów

 Od czasu kiedy praca za granicą stała się bardzo popularna czyli od wejścia do Unii Europejskiej minęło już prawie 10 lat. W tym czasie mnóstwo się wydarzyło i mnóstwo rzeczy się zmieniło jeśli chodzi o zagraniczne rynki pracy. Głównie chodzi o umożliwienie swobodnego przepływu kapitału ludzkiego pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Pierwsza fala największej emigracji miała miejsce w 2004 roku, kiedy to wstępując do Unii granice swe otworzyła przed nami Anglia. To właśnie tam wyjechało najwięcej naszych rodaków. Duża część wyjechała, znalazła pracę, mieszkanie, osiedliła się i wiedzie do dziś normalne życie. Dziś po prawie 10 latach zainteresowanie pracą za granicą nie maleje, nie ma już co prawda aż tak dużej migracji, ale przepływ kapitału ludzkiego odbywa się regularnie.

Niestety ową popularność pracy za granicą wyczuli też i oszuści, którzy pojawiają się wszędzie tam gdzie można łatwo kogoś naciągnąć, a ludzie w potrzebie są jednymi z łatwiejszych łupów. Tak też jest i w tym przypadku. Ludzie poszukujący pracy za granicą nieraz znajduja się już w tak trudnej sytuacji życiowej, że to właśnie ona pcha ich do wyjazdu zarobkowego na obczyznę. Ludzie są już tak zdeterminowani i tak bardzo zależy im na pracy, że zaczynają zachowywać się irracjonalnie, przez co padają ofiarą wyrachowanych oszustów.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Wystarczy zapoznać się z kilkoma naszymi poradami. Jako że obecnie najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracy jest poszukiwanie jej w internecie w portalach z ogłoszeniami pracy poświęconych pracy za granicą, to właśnie tu oszustów czai się najwięcej.

Podstawową zasadą jest niepłacenie za pracę, jeśli ktoś ma do zaoferowania pracę, nie pobiera z tytułu jej załatwienia jakichokolwiek opłat. W wielu ogłoszeniach o pracę są zapisy o wpłatach za załatwienie pracy, za załatwienie przejazdu, za załatwienie hotelu, biletu, za zarezerwowanie miejsca pracy itd. Itd. Tych powodów do pobrania zaliczki jest całe mnóstwo – kierujmy się zasadą niepłacenia za cokolwiek, wtedy oszczędzimy sobie wielu rozczarowań. Większość ogłoszeń zawierających o wpłacie zaliczek jest najzwyklejszym oszustwem.

Drugim sposobem oszukiwania, również bardzo popularnym ostatnio są ogłoszenia, w których pracodawca chce abyśmy wysłali SMSa na numery premium, czyli pobierające oplatę w odpowiedniej wysokości, są to z reguły te najdroższe SMSy, których koszt wynosi 20-30 zł! Widząc ogłoszenia w których jako metoda kontaktu wymagane jest wysłanie takiego SMSa powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Kolejnym ostatnio bardzo popularnym sposobem oszukiwania i jakże pozornie trudnym do zauważenia jest wyciąganie danych osobowych. Dlatego jeśli w ogłoszeniu jest wymagane, abyśmy wypełniali jakieś skomplikowane formularze, przesyłanie numerów dowodu osobistego, PESEL, czy w ogóle skanów dowodu osobistego. Przed wysłaniem jakiegokolwiek formularza powinniśmy dokładnie sprawdzić danego pracodawcę. W dobie internetu wstępną weryfikację jesteśmy w stanie uczynić bardzo szybko.

Stosując się do tych podstawowych zasad przy poszukiwaniu pracy za granicą oszczędzimy sobie wielu rozczarowań.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena