Zacznijmy od tego czym w ogóle jest hydrogeologia. To przede wyrzyskim nauka, która zajmuje się wodami podziemnymi, pochodzeniu wód, a także ich właściwościach i rozprzestrzenianiu się. Do hydrogeologii należą również warunki występowania wód w związku z budową geologiczna ziemi.

Data dodania: 2013-07-01

Wyświetleń: 1787

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele warstw ziemi ani nie jest warstwami wodonośnymi, ani też nie posiada wody w swojej budowie. Ważne jest to w przypadkach, kiedy zaplanowane zostały odwierty do budowy studni. W momencie, kiedy powinno się zacząć szukać wody, warto upewnić się o rzeczywistym jej w tym miejscu występowaniu. Niesie to bowiem za sobą zagrożenia ze strony powtórnych odwiertów, które pomimo nowoczesnego sprzętu, nie są do końca bezpieczne. Wiele firm oferuje wykopanie studni w jeden dzień, co jest absolutnie niemożliwe.

Każda nowo wykopana studnia posiada niebezpieczne dla człowieka bakterie chorobotwórcze. Aby ja dokładnie zdezynfekować, potrzeba na to przynajmniej 24 godzin. Innym zagrożeniem jest niepotrzebne wyjmowanie rur osłonowych. Prowadzi to do tego, że zasypują się przestrzenie pomiędzy średnicą otworu studni a kolumną rur, fragmentami skalnymi, które otwierają drogę dla skażonej wody opadowej i komunalnych zanieczyszczeń. Kolejnym zagrożeniem jest problem z rurami ciśnieniowymi PVC. Po ich zamontowaniu, kiedy sprzęt wiertniczy prowadzi zabudowę studni, może dojść do zaciśnięcia rury i zaklinowania pompy głębinowej. W konsekwencji może dojść do odcięcia dostępu do wody, lub konieczności wiercenia nowej studni. Zagrożenia powstają również podczas czyszczenia studni. Nie powinno się czyścic studni sprężonym powietrzem, w momencie kiedy gryzer jest w środku, ponieważ jest to nieskuteczne i szkodliwe dla studni.

Także zastosowanie żwiru budowlanego, może spowodować straty. Używa się go do wypełniania przestrzeni pierścieniowej pomiędzy odwiertem, a filtrami i rurami studziennymi. Niestety zawiera on ogromne ilości piasku, który negatywnie wpływa na filtry. Przepustowość filtrów staje się mniejsza, co prowadzi do uszkodzenia wirników pompy, co w konsekwencji prowadzi do bardzo kosztownej naprawy. Jak widać z powyższego wiercenie studni, nie jest łatwa sprawą. Nieumiejętność i brak wiedzy na temat odwiertów, może spowodować wiele strat i narazić właściciela przyszłej studni, jak i właściciela maszyn na ogromne zbędne koszty, których można by było uniknąć znając zasady budowy. Warto jest więc odwierty powierzyć firmie z długoletnim stażem pracy wiertniczej, doświadczeniem w odwiertach oraz obsłudze maszyn wiertniczych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena