Nie jest ona obowiązkowa, ale dzięki niej będzie można stać się bardziej godnym zaufania pracownikiem, który będzie posiadał niezbędną wiedzę do pracy w zawodzie. Niemniej gdy pragnie się świadczyć usługi tylko dla klientów indywidualnych czy małych firm, posiadanie licencji nie jest konieczne, wystarczy tylko kurs instalacji systemów alarmowych oraz założenie własnej działalności gospodarczej.
Do czego niezbędna jest licencja?
Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego I stopnia pozwala na wykonywanie montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, ich eksploatacji, konserwacji, napraw w miejscu ich zainstalowania. Otrzymuje się również uprawnienia do montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia wraz z ich konserwacją, eksploatacją, awaryjnym otwieraniem.
Kto może ubiegać się o licencję?
Licencję mogą otrzymać osoby, które posiadają polskie obywatelstwo albo obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz posiadają znajomość języka polskiego w stopniu biegłym. Wymaganiem jest także ukończenie 18 lat oraz pełna zdolność czynności prawnych. Pracownikami zabezpieczenia technicznego nie mogą zostać osoby, które były skazane prawomocnym orzeczeniem za umyślne przestępstwo.
Dokument otrzymują te osoby, które posiadają zdolność fizyczną oraz psychiczną do wykonywania zadań zgodnie z orzeczeniem lekarskim, mają wykształcenie techniczne zawodowe w zakresie elektroniki, elektryki, łączności czy mechaniki albo też ukończyły kurs pracownika zabezpieczenia technicznego.
Niezbędne dokumenty
-
wniosek o wydanie licencji
-
kopia dowodu osobistego
-
oświadczenie o zdolności do czynności prawnych
-
orzeczenie lekarskie
-
kopia dokumentów potwierdzających wykształcenie
-
dwie fotografie
Aktualnie koszty wydania licencji nie wynoszą zbyt wiele, więc każda osoba chcąca pracować w zawodzie instalatora systemów alarmowych może pomyśleć o skorzystaniu z tej oferty.