Jednym ze sposobów na ciepło w domu może być kominek. Jednak odpowiednio wybrany i wystylizowany jest on nie tylko źródłem ciepłego powietrza, ale również elementem dekoracyjnym, przy którym miło jest posiedzieć wieczorem przy herbacie lub kieliszku wina.
Kupno i instalacja kominka to inwestycja na długie lata, dlatego przed ostatecznym zakupem, dobrze jest wziąć pod uwagę następujące kwestie:
A. Jaka ma być podstawowa funkcja kominka – grzewcza czy dekoracyjna. Jeśli będzie on jedynie okazjonalnie rozpalany, w zasadzie powinniśmy skupić się jedynie na tym, by spełniał on nasze wymagania estetyczne. Dobrze jest do tego zadbać o odpowiednio wykończoną ścianę otaczającą kominek, np. w naturalnym kamieniu bądź płytkach klinkierowych. Jeśli jednak kominek ma być źródłem ogrzewania, należy rozpatrzyć kolejne kwestie. Pamiętajmy jednak o tym, że za pomocą tylko i wyłącznie kominka otwartego nie będziemy w stanie ogrzać całego domu.
B. Jeśli chcemy ogrzewać dom kominkiem, musi być on wygodny w użytkowaniu. Ważne jest więc to, w jaki sposób uzupełnia się w nim opał, czy można regulować jego wydajność, itp.
C. Wkłady kominkowe są najważniejszym i najdroższym elementem kominka. To one decydują o jego wydajności i skuteczności. Tu warto tez spojrzeć na ich estetyczne funkcje – rozmiar, kształt, rodzaj drzwiczek i sposób ich otwierania, a także rodzaj wykończenia, które może być mosiężne, pozłacane itp.
D. Ostatnio, ale nie mniej ważną kwestią, są parametry kominka. Musimy tu rozważyć i porównać takie cechy poszczególnych kominków, jak ich sprawność, minimalna moc, jak długo urządzenie może pracować bez opału, jakie jest średnie użycie drewna, a także średnia temperatura spalin. Parametry te są ważne zwłaszcza wtedy, gdy kominek ma być głównym źródłem ogrzewania dla całego domu.