Składa się ona tak naprawdę z wielu etapów, a jeśli nie czujemy się mocni w wykończaniu podłóg, ścian czy elektroniki, lepiej skorzystajmy z pomocy fachowców, którzy nie tylko pomogą nam technicznie wykończyć mieszkanie, ale również doradzą nam przy wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych.
W zależności od tego, jak bardzo zaawansowany ma być remont mieszkania, prace wykończeniowe mogą obejmować:
-wykończenia elektryczne (np. rozkład gniazdek oraz żyrandoli i kinkietów w poszczególnych pomieszczeniach),
-podstawowe wyposażenie kuchni i łazienki – wanna, brodzik, zlew, umywalka, sedes czy kuchenka gazowa,
-wykończenie ścian i podłóg
-umeblowanie mieszkania
Najczęściej jednak wykończeniówka obejmuje nową aranżację ścian i podłóg w mieszkaniu. Jeśli bowiem nie wyposażamy domu w stanie surowym, to właśnie płytki, terakota, panele, tapety, farby do ścian itp. są najczęściej wykorzystywanymi elementami.
Bez względu na to, które z etapów prac wykończeniowych chcemy wykonać musimy pamiętać o:
-Dobrym pomyśle – musi on być korzystny pod względem wizualnym, estetycznym i jakościowym. Wybrana aranżacja będzie nam służyć przez dłuższy czas, dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię, np. przeglądając różne gotowe pomysły i rozwiązania.
-Odpowiednich materiałach – najlepiej jeśli łącza w sobie atrakcyjną cenę, wysoką jakość i ciekawe walory estetyczne. Warto tu skorzystać z pomocy sprzedawców czy fachowców, którzy pomogą wybrać wysokiej jakości produkty.
-Potrzebnych narzędziach i akcesoriach – pamiętajmy o tym, że będą nam również potrzebne różnego rodzaju narzędzia, takie jak pilarki, szpachle, pędzle itp. oraz kleje i innego typu zaprawy, w zależności od tego, jakie prace mają zostać wykonane. Dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, co i w jakich ilościach będzie potrzebne, by nie przedłużać prac wykończeniowych.