Podstawowe rozróżnienie dostępnych w sklepach lamp sprowadza się do ich podziału na lampy:
-sufitowe (np. tradycyjne żyrandole, nawiązujące do estetyki pałacowej, które mogą być kryształowe, drewniane, zdobione albo proste);
-ścienne (klinkiety, stanowiące oświetlenie wspierające, zapewniające ciepły nastrój pomieszczeń. W zależności od rodzaju kloszy i kształtu klinkietu, nadają się do pokojów gościnnych, sypialni i innych przestrzeni);
-stojące (z abażurami i bez, w bogatej kolorystyce i w różnych stylach);
-podłogowe (często przybierające oryginalne kształty – np. w formie święcących donic z kwiatami).
Furorę zrobiło też oświetlenie LED – niewielkie lampki dające mocne światło, energooszczędne i nie nagrzewające się do wysokich temperatur, a zatem ekologiczne i wydajne. Nic dziwnego, że oświetlenie halogenowe zrewolucjonizowało rynek i znalazło zastosowanie jako oświetlenie główne albo dodatkowe, dostępne w każdym sklepowym świecie lamp. Żarówki LED stosuje się na przykład w łazienkach, w kuchni (oświetlenie blatów i stołu kuchennego), jadalni oraz w salonach, gdzie niejednokrotnie służy podkreśleniu ekspozycji.
Lampy to doskonałe dekoracje, za pomocą których można wyrazić styl i zaaranżować pomieszczenia, by było w nich ciepło i przytulnie. Wpływają zatem na klimat mieszkań, dlatego decydując się na ich zakup, warto pomyśleć nie tylko o ich ilości, mocy i rozmieszczeniu, ale również o stylu czy kolorystyce.
W salonach oświetleniowych można znaleźć lampy tradycyjne, jak i nowoczesne (z tworzyw sztucznych, ze stali czy szkła), bogato zdobione oraz proste, a wręcz ekologiczne, stworzone w zgodzie z naturą - z drewna, papieru albo lnu. Mają one prostą, minimalistyczną konstrukcję, a doskonale sprawdzają się jako dekoracje wnętrz i wyrażają fascynację przyrodą tych, którzy się na nie decydują.