Istota skupu samochodów jest banalnie prosta. Kiedy ktoś odda tam swój samochód, postoi on kilka dni, góra kilka tygodni na placu i zostanie rozłożony na części, które podzielone na złom i części do odzysku zostaną sprzedane jako zamienniki do wciąż działających samochodów lub na skup złomu.

Data dodania: 2012-08-17

Wyświetleń: 4605

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście wszystko to może w poszczególnych skupach wyglądać nieco inaczej. Spróbujmy prześledzić tę historię od momentu, w którym kierowca zostawia swój samochód na placu. Już w tym momencie jest on po wstępnych oględzinach przez mechanika. Inaczej kierowca nie mógłby dostać za niego nawet złamanego grosza. Wiadomo więc, że jest on w stanie na tyle dobrym, że skup będzie w stanie na tym choć trochę zarobić. Ocenione są elementy karoserii i części mechaniczne.

Jeśli samochód jest na chodzie, a skup aut dysponuje dość dużą przestrzenią, może też działać po części jako komis samochodowy. Wtedy nowo zdobyty wóz postoi trochę na placu, o ile oczywiście jest choćby cień szansy, że ktokolwiek zdecyduje się kupić go w całości. Jeśli nie albo jeżeli samochód już był wystawiony na sprzedaż przez jakiś czas, wezmą się za niego mechanicy. Wszystkie elementy, które dadzą się sprzedać, czyli są w dobrym stanie i mogą dalej pełnić swoją funkcję, zostaną wystawione na sprzedaż, a martwa skorupa samochodu trafi na złomowisko. Oczywiście można sprzedawać nie tylko części mechaniki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też elementy karoserii czy wyposażenia: deski, maskownice, fotele, kanapy czy osłony. To od polityki skupu zależy, co będzie sprzedane, a co już nie. Wiadome jest, że jeśli na całym skupie nie ma ani kawałka osłoniętej przed deszczem przestrzeni, nikt nie będzie tam sprzedawał foteli, które by zwyczajnie zgniły.

Każda część, jaką udaje się sprzedać, jest wyceniana indywidualnie. Poszczególne elementy, nawet pochodzące z tego samego pojazdu, mogą być w bardzo różnym stanie. Dlatego idąc do skupu samochodowego z zamiarem zakupu części, często możemy negocjować cenę albo zwyczajnie wybierać te egzemplarze, które wpasują się w nasz budżet. To jest właśnie źródło zysku skupów aut.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena