Pomysł zadaszenia i osłonięcia drzwi wejściowych szybko się upowszechnia. Współcześnie tradycyjne ganki ustępują bardziej funkcjonalnym, przeszklonym zabudowom. Dobrze wykonana konstrukcja niesie ze sobą same korzyści – tak dla wygody domowników, jak i dla domowego budżetu.

Data dodania: 2012-06-25

Wyświetleń: 1083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez względu na porę roku - zimą czy latem - funkcjonalność przeszklonego tarasu jest nie do przecenienia. W czasie największych mrozów osłoni drzwi wejściowe od wiatru oraz zredukuje różnicę temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem. Korzystnie wpłynie to na oszczędność energii cieplnej, która jest jednym z najwyższych wydatków, jakie ponoszą właściciele domów.

Latem zabudowa może pełnić funkcję sieni, która zapewni domownikom cień i chłód w upalny dzień. Przestrzeń tę użytkować można niezależnie od warunków pogodowych. Jeśli natomiast dom znajduje się przy ulicy, ściany wyciszą warkot przejeżdżających aut. To bardzo istotny aspekt, szczególnie dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.
Murowana czy drewniana?

Istnieją różne rodzaje zabudów. Od najzwyklejszego zadaszenia nad wejściem, po konstrukcje całkowicie osłaniające front domu. Zróżnicowane są także materiały, które wykorzystuje się do ich wznoszenia. Różne warianty, jak to zwykle bywa, mają swoje plusy i minusy.

Werandy drewniane, z reguły dobrze komponują się wyłącznie z domami drewnianymi. Poza tym, podobnie jak w przypadku wiatrołapów murowanych, koniecznie należy takie pomieszczenie ocieplić. Nieocieplony i nieogrzewany wiatrołap narażony jest na zawilgocenie i atak grzybów. Należy także pamiętać, że każdy element dobudowany powinien komponować się z bryłą domu.
 
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych konstrukcji wykonanych z aluminium. Rozwiązanie to pojawiło się w Polsce niedawno, jednak szybko zyskuje na popularności. Przeszkloną konstrukcję, wykonaną z lekkich i wytrzymałych materiałów można z powodzeniem dostosować do każdego typu architektury. Dzięki wykorzystaniu szkła energooszczędnego, nie trzeba ganku takiego dodatkowo ocieplać, przez co zachowuje on swój estetyczny i lekki wygląd.

Budowle z metalu i szkła już dawno przestały być wyłącznie domeną wielkomiejskich wieżowców. Każdy z nas może skorzystać z ich dobrodziejstw we własnym domu. - Profile aluminiowe są przycinane na wymiar oraz częściowo zmontowane w chwili dostarczenia ich na plac budowy, dlatego też montaż konstrukcji jest szybki i łatwy – mówi Sylwiusz Żak, kierownik w jednej z firm produkujących profile konstrukcyjne. 

Specyfika profili konstrukcyjnych powoduje, że dopasowanie wyglądu zabudowy do bryły domu również nie stanowi problemu. Istnieją na polskim rynku podmioty, które na życzenie klienta stworzą gotowy projekt i wykonają wszystkie niezbędne części oraz montaż. Dzięki modułowości systemu profili aluminiowych wygląd ganku można dopasować do bryły budynku. Konstrukcja wykonywana na zamówienie zawsze będzie w pełni odpowiadać wizji klienta – dodaje Sylwiusz Żak.

Najważniejszy jest projekt i dobry montaż

Decydując się na przeszkloną zabudowę, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Aby mogła ona dobrze pełnić swoją reprezentacyjną funkcję, powinna być duża na tyle, by pomieścić przynajmniej kilka osób. Poza tym, im więcej przestrzeni, tym więcej sposobów na jej wykorzystanie. Większy taras może z powodzeniem służyć jako altanka lub bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci.

W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem budowy wymagane jest uzyskanie stosownego zezwolenia. Jeśli chcemy zabudować istniejący już taras, nie trzeba się o nie starać. Jest ono natomiast konieczne, gdy nowy element domu wymaga stałych fundamentów. W praktyce oznacza to, że o pozwolenie na budowę muszą się ubiegać przede wszystkim osoby, które mają w planach ciepły ogród zimowy – wymagają one zamontowania pod posadzką rur grzewczych, przez co niezbędne jest położenie stałych fundamentów. Wniosek o wydanie takiego dokumentu składa się w starostwie powiatowym.

Niezbędne jest również opracowanie fachowego projektu architektonicznego takiej konstrukcji. Nieumiejętnie zaprojektowany lub źle zmontowany taras może przysporzyć nam wiele problemów. – Nieodpowiednie połączenie konstrukcji ze ścianą frontową może prowadzić do zawilgocenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, tylko autoryzowany wykonawca jest w stanie dokonać poprawek – tłumaczy Sylwiusz Żak.

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zatroszczyć się o dobry projekt. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą skutkować nawet pękaniem frontowej ściany domu. Dlatego też, tak ważny jest wybór solidnego oraz doświadczonego wykonawcy, o ugruntowanej pozycji na rynku.
 
Całoroczny taras

Przeszklona zabudowa to przestrzeń, która z powodzeniem może pełnić funkcję altany. W chłodny czy deszczowy dzień, razem ze znajomymi zawsze miło spędzimy tam czas. To wspaniałe miejsce również dla wieczornych spotkań – schowani za niewidoczną barierą nie będziemy musieli przejmować się rosą czy uciążliwymi owadami.

W dzień, przezroczyste ściany i dach zapewnią nieograniczony dostęp promieni słonecznych. Odczujemy to szczególnie zimą. I to nie tylko dlatego, że ocieplonego słońcem pomieszczenia nie będzie trzeba intensywnie dogrzewać. Przeszklona zabudowa jest naturalnie oświetlona z każdej strony, a nie, jak w przypadku okien, wyłącznie o określonej porze tylko przez jakiś czas. W czasie krótkich zimowych dni takie miejsce przestaje służyć wyłącznie jako wiatrołap. Staje się ono całorocznym tarasem lub miniogrodem zimowym, gdzie każdego dnia możemy wypoczywać i korzystać z uroków słońca i krajobrazu wokół domu.

Licencja: Creative Commons