W tym artykule mam zamiar przekazać, czym jest hacking, kim są hakerzy oraz ukazać problem nazywania hakerów cyber-przestępcami.

Data dodania: 2012-05-24

Wyświetleń: 1453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest hacking ?

     Hacking kojarzy się większości społeczeństwa z włamaniami na strony, kradzieżą cyber-danych, wyłudzaniem ważnych informacji i tym podobnych, w deseń łamania prawa. Prawda jest jednak inna.

Nazwa "hacking" wywodzi się od słowa hack (ang. sztuczka) - jest to sposób myślenia, przewidywanie nie przemyślanych sytuacji, szukanie innego sposobu rozwiązania danego problemu.

Hakerzy są perfekcjonistami. Kod jest tym bardziej estetyczny, im jest w nim więcej wykorzystanych sztuczek, ma mniejszą objętość. Hacking nie odnosi się tylko do informatyki. Pierwotnie hakerzy znajdowali piękno w takich dziedzinach, jak matematyka, fizyka czy elektronika. Prawdziwi hakerzy to pionierzy. To im zawdzięczamy wygląd dzisiejszego IT, nie tylko security, a całego IT, od rozbudowanych systemów szyfrowania, systemów IDS zamiast haseł na karteczkach aż do wolnego oprogramowania.

Trochę historii

    Pewnego dnia, pod koniec lat 50. XX wieku, klub modelarstwa kolejkowego przy MIT dostał prezent. Były nim stare urządzenia telefoniczne, z których członkowie klubu zbudowali złożony system sterowania kolejką przez wdzwanianie się na linię.

Wykorzystanie starego sprzętu w tak nietypowy sposób zyskało nazwę hacking'u. Zapoczątkowało to powstanie nowej subkultury hakerów, rozwoju bezpieczeństwa IT czy też masowego dążenia do wolności informacji.

     Dlaczego hakerów nazywa się cyber-przestępcami?

Dlaczego ludzie biochemików nie nazywają masowymi mordercami?

Dmietriv Sklyarov, rosyjski haker, chciał opublikować swoje odkrycie dotyczące nadmiernie uproszczonego szyfrowania produktów firmy Adobe na konferencji. Jednak przed prelekcją został aresztowany przez FBI i oskarżony o rozpowszechnianie produktów do obejście zabezpieczeń służących ochronie praw autorskich.

Jak myśli społeczeństwo ?

- Hacker - aresztowany zły.

- Cracker - Mówią o nich, że są źli.

     * A kto wytłumaczy różnice przeciętnemu Kowalskiemu?

 Słowo cracker wywodzi się od angielskiego crack (łamać). Jego pierwotne znaczenie było w Polsce związane wyłącznie z łamaniem zabezpieczeń oprogramowania. W tym znaczeniu jest ono rozpowszechnione wśród osób zajmujących się crackingiem i w publikacjach na ten temat (m.in. ziny crackerskie).

Obecnie słowo cracker używane jest także jako określenie osoby włamującej się na serwery w sposób niezgodny z prawem. Używanie go w tym kontekście propaguje społeczność hakerska, według której stawianie znaku równości między hakerami a włamywaczami sieciowymi (co jest w mediach praktyką nagminną) jest błędne. Według społeczności hakerskiej, haker to komputerowy pasjonat o dużej wiedzy, który nie wykorzystuje jej do szkodzenia innym. Crackerem natomiast określają osobę łamiącą zabezpieczenia w celu dokonania przestępstwa (np. kradzieży danych osobowych z serwera).

Różnice w definicji znaczenia kontrowersyjnych słów cracker i haker między społecznościami crackerów i hakerów sprowadzają się do odmiennego wyznaczenia linii podziału. Dla społeczności crackerskiej linię podziału stanowi rodzaj celów ataku (oprogramowanie używane lokalnie lub zdalne systemy za pośrednictwem sieci), dla społeczności hakerskiej moralna ocena działania (tzw. białe i czarne kapelusze).

WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO, W JAKIM CELU UŻYJESZ WIEDZY!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena