Pamiętajmy o tym, że zawsze po montażu blatu granitowego, firma odpowiednio go zabezpiecza. Pozostawia nam blat zaimpregnowany, co oznacza, że wszelki brud o wiele trudniej będzie mógł wnikać w jego strukturę. Warstwa ochronna, którą tworzy impregnat ułatwi życie wielu użytkownikom.
Na początku najlepiej udać się do sklepu kamieniarskiego bądź dowolnego sklepu budowlanego i samemu dobrać odpowiedni środek do czyszczenia granitowego blatu. Dziś, gdy kamienne blaty cieszą się tak dużą popularnością, znalezienie odpowiedniego środka nie powinno stanowić problemu, gdyż wybór jest bardzo duży.
Należy jednak pamiętać o tym, czego pod żadnym pozorem przy pielęgnacji blatów kuchennych nie możemy używać.
Najgroźniejszy dla kamienia naturalnego jest kwas solny, ale także inne kwasy - cytrynowy, mrówkowy. Warto więc zwracać uwagę na to, by nawet produkty spożywcze, które je zawierają, nie stykały się zbyt długo z granitową powierzchnią. Kontakt granitu z kwasem powoduje jego zmatowienie.
Pod żadnym pozorem nie wolno używać silnych środków do czyszczenia piecy, które zawierają sodę oczyszczoną, a ta z kolei powoduje trwałe zmiany w kolorze. Podobnie dzieje się w przypadku wybielaczy, które odbarwiają granitowe blaty.
Od czasu do czasu można użyć zwykłego płynu do mycia naczyń, pod warunkiem jednak, że zadbamy o całkowite spłukanie go z powierzchni granitowej. W innym przypadku po zetknięciu granitowego blatu z gorącym naczyniem, pojawi się brzydki ślad. Należy również pamiętać o tym, że do czyszczenia blatu nie należy używać wody destylowanej czy mineralnej.
Z daleka od blatów kamiennych należy też trzymać wszelkie środki żrące, a także zmywacze do paznokci, lakiery, benzynę itd.