Aby rozszerzanie diety niemowlęcia było jak najmniej stresujące dla Ciebie i Twojego maluszka, warto zadbać o komfort w czasie spożywania posiłków. Podpowiem Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Data dodania: 2012-01-17

Wyświetleń: 1178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie karm leżącego dziecka

Maluszkowi jedzącemu w takiej pozycji grozi zachłyśnięcie się pokarmem. Głowa niemowlęcia powinna być ułożona powyżej jego tułowia. Nigdy nie powinno się podawać niemowlęciu butelki do łóżka i pozwalać, by z nią zasnęło. To grozi nie tylko zachłyśnięciem, ale tez infekcją ucha, próchnicą zębów i uzależnieniem się maluszka od zasypiania wyłącznie z butelką. Starsze dziecko powinno jeść, siedząc u dorosłej osoby na kolanach lub na specjalnym krzesełku do karmienia. Krzesełko może być wysokie, dzięki temu maluszek będzie mógł jeść przy jednym stole z rodzicami.

Pierwsze zupki tylko miksowane

Dopóki dziecko nie skończy 7 miesiąca życia, jego posiłki nie powinny zawierać wyczuwalnych kawałków warzyw czy mięsa. Pływające w papce grudki raczej nie będą powodem zadławienia, mogą natomiast drażnić nieprzyzwyczajony do stałych pokarmów przełyk dziecka i wywoływać odruch wymiotny. Poza tym maluch łatwiej zaakceptuje półpłynną potrawę - w takiej postaci będzie mógł ją zlizać lub wyssać z łyżeczki.

Zmieniaj nowe danie z już znanym

Do kaszki lub papki warzywnej możesz dodać mleko, które dziecko dotychczas piło. Dzięki temu niemowlę łatwiej zaakceptuje smak nowego pokarmu.

Nie podawaj dziecku jedzenia bezpośrednio ze słoiczka

Karmiąc dziecko ze słoiczka, sprawiasz, że posiłek ma kontakt ze śliną dziecka, która jest pożywką dla bakterii i powoduje błyskawiczne psucie się pokarmu. By tego uniknąć, trzeba przełożyć odpowiednią porcję dania do miseczki, a resztę od razu schować do lodówki. Jeśli dziecko nie zje wszystkiego, nie można wkładać resztek pokarmu z powrotem do słoiczka ani podawać ich ponownie. Otwartego słoika, nawet jeśli pokarm nie miał kontaktu ze śliną, nie powinno się przechowywać dłużej niż dwa dni. Nieświeże jedzenie może być przyczyną bólów brzucha, niestrawności, a nawet zatrucia pokarmowego.

Nie pozwalaj na zabawę w czasie posiłku

Zabawianie dziecka podczas karmienia nie uczy go dobrych nawyków żywieniowych, a ponadto może być niebezpieczne. Gdy rozbawione dziecko z buzią pełną jedzenia będzie chciało nabrać powietrza, łatwo może dojść do zadławienia się pokarmem.

Podczas jedzenia dziecko nie może zostać samo! Nawet gdy Twój maluszek umie posługiwać się łyżeczką, nie powinnaś spuszczać go z oka. Małe dzieci często wkładają do buzi zbyt dużo jedzenia, a gdy usiłują je połknąć, krztuszą się. Gdy będziesz blisko, uda Ci się temu zapobiec. Jesli maluch wziął zbyt duży kęs pokarmu i nie radzi sobie z jego przełknięciem, trzeba otworzyć mu usta i usunąć palcem nadmiar jedzenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena