Pełnowartościowa dieta to dla dziecka kapitał zdrowia na przyszłość. Dlatego warto wiedzieć, jak odżywiać pociechę, by dobrze się rozwijała. Oto zasady prawidłowego karmienia.

Data dodania: 2012-01-23

Wyświetleń: 1353

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

KARM DZIECKO WYŁĄCZNIE PIERSIĄ PRZEZ PIERWSZYCH 6 MIESIĘCY

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka alergii pokarmowej i innych chorób cywilizacyjnych. Zaleca się karmić dzieci naturalnie do ukończenia przez nie pierwszego roku życia przy stopniowym wprowadzaniu od 6-7 miesiąca bezpiecznych pokarmów uzupełniających.

ROZSZERZAJ DIETĘ NIEMOWLĘCIA WE WŁAŚCIWYM CZASIE

Posiłki uzupełniające nie mogą zastępować naturalnego karmienia, lecz tylko je uzupełniać. Powinny być podawane po karmieniu piersią, a nie przed, aby nie odbierały maluszkowi apetytu na potrzebne mu mleko mamy. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wprowadzanie nowych składników pokarmowych do jadłospisu niemowlęcia nie jest dla niego korzystne. Nowe pokarmy powinny być wprowadzane do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia.

ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ KONSYSTENCJĘ I ROZDROBNIENIE POTRAW

Stopień rozdrobnienia i konsystencja podawanych pokarmów powinny zmieniać się wraz z wiekiem dziecka - od pokarmów całkowicie zmiksowanych dla dzieci w 6 miesiącu życia do częściowo rozdrobnionych, z wyczuwalnymi grudkami i kawałkami dla dzieci w wieki 9-12 miesięcy. Należy jednak unikać pokarmów, którymi dziecko może się zadławić.

STOSUJ PRODUKTY ZE SPRAWDZONEGO ŹRÓDŁA

Wszystko, co je dziecko, wpływa na jego zdrowie i rozwój. Jego układ odpornościowy nie jest jeszcze dojrzały i słabiej broni się przed szkodliwymi substancjami, które mogą znajdować się w żywności. Mogą one zaburzać funkcjonowanie przewodu pokarmowego, powodować zatrucia lub reakcję alergiczną.

NIE PODAWAJ SOKÓW Z KARTONU

Soki są ważnym elementem diety niemowląt i małych dzieci, gdyż dostarczają witaminy C i składników mineralnych. Nie wszystkie jednak są odpowiednie. Dzieciom do 3 roku życia należy podawać wyłącznie soki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Niemowlęta nie powinny pić soków niepasteryzowanych lub z kartonu.

NIE OBAWIAJ SIĘ GOTOWYCH DAŃ DLA NIEMOWLĄT

Przygotowując posiłki dla dziecka w domu, zwykle nie mamy żadnej gwarancji, że surowce, które w nich wykorzystujemy, są odpowiedniej jakości dla najmłodszych. Taką pewność mamy, stosując gotowe dania w słoiczkach, przeznaczone dla niemowląt. Są to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące składu i sposobu produkcji. Wszystkie składniki w nich użyte są odpowiednio dobrane.

CZYTAJ ETYKIETY

Zanim sięgniesz po gotowe danie ze słoiczka powinnaś dokładnie przeczytać informacje przeznaczone na etykiecie. Najważniejsze to:

* Od jakiego wieku przeznaczony jest dany produkt?

* Czy jest to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywienowego?

* Czy nie minęła data przydatności do spożycia?

* Jaki jest skład produktu - czy nie zawiera substancji, na które uczulone jest dziecko?

* W jaki sposób należy podawać i przechowywać danie, by zachowało wszystkie właściwości odżywcze i było bezpieczne dla dziecka?

BĄDŹ CIERPLIWA

Początki wprowadzania pokarmów innych niż mleko mogą być trudne, ale nie zniechęcaj się. Czasem wymaga to nawet 10-15 prób. Próby ponawiane w kilkudniowych odstępach sprawią, że z czasem dziecko polubi nowe smaki i konsystencję, a nawet będzie się domagało dania, które początkowo odrzucało.

DBAJ O RÓŻNORODNOŚĆ

Przygotowując posiłki nie pomijaj żadnych grup produktów. Na talerzu dziecka powinny się znaleźć: mleko i jego przetwory, różne gatunki zbóż, mięsa, warzywa, owoce, tłuszcze roślinne. Dzięki temu dziecko wraz z pożywieniem otrzyma wszystkie potrzebne do jego rozwoju składniki odżywcze.

NIE ZAPOMINAJ O WODZIE ODPOWIEDNIEJ JAKOŚCI

Najbardziej odpowiednia jest butelkowana naturalna woda mineralna bądź źródlana. Powinna być niskozmineralizowana, by nie obciążać nerek dziecka, no i oczywiście niegazowana. Dobrej jakości wody powinno się używać zarówno do dopajania dziecka, jak i przygotowywania dla niego posiłków np. kaszek, zupek.

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych. To od nich może przejąć zarówno dobre, jak i złe nawyki żywieniowe. Dziecko z pewnością szybciej przekona się do jedzenia warzyw, jeśli zaobserwuje jak chętnie i często jedzą je bliscy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena