Sposobów pielęgnowania kikuta pępowiny jest sporo. Najpopularniejszych nie polecam. Nowoczesne metody są o wiele zdrowsze dla naszego maluszka.

Data dodania: 2012-01-23

Wyświetleń: 2310

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pępek, czyli pamiątka po fizycznej więzi dziecka i mamy. Chwilę po porodzie z pępowiny zostaje tylko niebieskobiały kawałek, który stopniowo ciemnieje. Po kilku dniach lub tygodniach suchy kikut odpada i pępek zamienia się w zgrabny guziczek na brzuszku. Nim się to stanie, trzeba pomóc miejscu po pępowinie się zagoić.

ZŁY POMYSŁ, GDY:

 NIE ROBIMY NIC

Pępek u noworodka to miejsce newralgiczne. Wymaga on szczególnej pielęgnacji, gdyż może dojść do zakażenia bakteryjnego. Pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na utrzymaniu suchego i czystego środowiska. Dbaj o higienę pępuszka, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Złe efekty może przynieść nadmierne odkażanie.

PIOKTANINA/GENCJANA/FIOLET

Pielęgnowanie kikuta pępowiny barwiącym na fioletowo roztworem to już zamierzchła historia położnictwa. W Polsce, niestety, wciąż zdarzają się przypadki sięgania po te środki, ale, na szczęście, coraz rzadziej.

SPIRYTUS 70-PROCENTOWY

Ma działanie antybakteryjne, ale alkohol drażni skórę malca, może też być toksyczny. Wokół traktowanego nim pępka pojawia się zaczerwienienie, co umożliwia rozpoznanie ewentualnej infekcji.

DOBRY POMYSŁ, GDY:

STOSUJEMY WODĘ Z MYDŁEM

To coraz powszechniej stosowany na oddziałach noworodkowych i coraz częściej zalecany rodzicom środek pielęgnacji pępuszka noworodka. Przegotowana woda z mydłem ma działanie odkażające, a jednocześnie nie wysusza i nie zmienia środowiska wokół kikuta.

SPRAY ODKAŻAJĄCY

Jeśli sama woda z mydłem nie przekonuje, można w ramach uzupełnienia sięgnąć po środek odkażający. Można stosować go profilaktycznie raz na dobę, szczególnie gdy pojawi się zaczerwienienie czy wydzielina. Większe zmiany, zwłaszcza jeśli towarzyszy im obrzęk, wymagają konsultacji z pediatrą.

EOZYNA

Powszechny we Francji środek do pielęgnacji pępuszka, który oczyszcza i silnie wysusza pozostałości po pępowinie, przyśpieszając gojenie. Ma charakterystyczny czerwony kolor. Używa się go u dzieci także na uszkodzenia skóry, drobne rany, pieluszkowe zapalenie skóry. Od niedawna dostępny w Polsce w postaci sprayu lub w specjalnych jednorazowych aplikatorach.

Kikut pępowiny musi odpaść sam, bez naszej pomocy, próby urwania, ukręcenia. Może to potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Gdy pępek nie jest zakryty pieluchą, szybciej się goi.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena