W obecnych czasach po kupnie mieszkania często rezygnujemy z dodatkowego wydatku na profesjonalnego dekoratora wnętrz i sami podejmujemy się tej roli. Z jednej strony może to być dobra zabawa, z drugiej musimy uważać, aby przez brak doświadczenia nie oszpecić własnego M.

Zastanawiając się jak urządzić mieszkanie, przede wszystkim pamiętajmy o takim ustawianiu mebli, aby optycznie powiększały pokój. Chyba każdy zgodzi się, że niezależnie od tego jaki metraż ma nasze mieszkanie, zawsze lepiej jeśli wygląda na większe. Głównym błędem popełnianym w czasie urządzania pokojów, które są długie i wąskie jest stawianie mebli przy dłuższej ścianie. Taki manewr dodatkowo zawęża przestrzeń użytkową i sprawia, że w pomieszczeniu czujemy się mniej komfortowo.


Ogólna zasada mówi, że meble powinny być rozmieszczone tak, aby przestrzeń, po której można się poruszać jak najbardziej przypominała kwadrat. Oznacza to, że w długich pomieszczeniach szafy zawsze powinny znaleźć się na krótszych bokach.


Kolejnym ważnym elementem wystroju jest kolorystyka ścian. W ogólności jasne kolory optycznie powiększają pokój, a ciemne zmniejszają. Jednak pomalowanie całego domu na biały kolor może pozbawić go charakteru, dlatego idealnym wyborem będzie dominacja mieszanki jasnych kolorów, z lekkim akompaniamentem ciemniejszych. Ciekawą sztuczką jaką można zastosować w podłużnych pomieszczeniach (np. w korytarzu) jest użycie jasnych barw do pomalowania bocznych (dłuższych) ścian i ciemnej do pokrycia krótszej ściany. Dzięki temu zabiegowi, nasz korytarz wyda nam się znacznie szerszy niż jest w rzeczywistości.


Ostatnim, bardzo często niedocenianym punktem, jest obecność luster w domu. Każde lustro sprawia, że pokój jest większy. Najlepsze są pojedyncze duże lustra, choć te mniejsze w dużej ilości też się sprawdzają. 


Jeśli bardzo nie chcemy zatrudniać profesjonalisty, ale planowanie wszystkiego w głowie trochę nas przeraża, możemy wykorzystać program do projektowania wnętrz, który pomoże nam przelać na ekran komputera naszą wizję.

Licencja: Creative Commons