Roztocze to kraina w południowschodniej części kraju, która od zawsze była miejscem spotkań Wschodu z Zachodem. W zależności od czasów region ten stanowił deski teatru bądź arenę krwawych walk. Odwieczny romans dwóch światow zaowocował niezwykłym dzieckiem - miejscem jakim jest Roztocze Wschodnie.

Data dodania: 2011-12-05

Wyświetleń: 1195

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poprzecinane wąwozami niezliczonych rzek wijących się pośród wzgórz. Przez garstkę miłośników zwane często "Małymi Bieszczadami". Nieliczni, którzy tu zawędrowali, wciąż wracają po więcej. Roztocze Wschodnie, bo o nim mowa, leży na uboczu znanych turystycznych szlaków i w tym tkwi jego nieodparty urok. Oaza spokoju, wspaniałych krajobrazów i cudownych ludzi.
Niezwykły, zdziczały charakter tego zakątka Polski ukształtowała tragiczna historia. Kiedyś to miejsce tętniło życiem. Przed II Wojną Światową żyli tu w zgodzie Polacy, Ukraińcy, Żydzi, a nawet Niemcy. Wsie zamieszkiwali głównie grekokatolicy, a miasteczka Polacy pospołu z Żydami. Ukraińcy stanowili ponad siedemdziesiąt procent mieszkańców tej ziemi. Żarna okrutnej historii mielące z nieubłaganą siłą odcisnęły jednak swoje tragiczne piętno. Większości przedwojennych miejscowości już nie ma, a te które pozostały są nawet o połowę mniej ludne niż prze laty. Zapomniane wsie znajdą tylko najwytrwalsi. Pozostały po nich popadające w ruinę cerkwie, zagubione w lasach przepiękne cmentarze i charakterystyczne dla tego regionu kamienne krzyże stojące pośród pól, lasów i łąk. Przyroda zaczęła na powrót zawłaszczać to, co kiedyś wyrwali jej ludzie. Natura coraz mocniej przykrywa ślady dawnych czasów, zmieniając je w niesamowite uroczyska. Ma się wrażenie, że czas w tych miejscach płynie innym tempem. Jakby obok.
Na szczęście nie wszystko popada w ruinę i znika w leśnych ostępach. Roztocze Wschodnie może poszczycić się unikatowymi zabytkami w skali całej Polski. Wystarczy wspomnieć o XVI-wiecznym zespole cerkiewnym św. Paraskewy w Radrużu dwa kilometry od granicy z Ukrainą. Wspaniała, drewniana cerkiew jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych w kraju. Roztocze Wschodnie może pochwalić się jeszcze kilkoma takimi perełkami - np. mało znaną, przepiękną XVI-wieczną cerkwią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu, czy położoną na wysokim wzgórzu świątynią św. Mikołaja, tuż przy przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem. To tylko ułamek greckokatolickiego dziedzictwa, które można tu znaleźć.
Roztocze Wschodnie to nie tylko ślady historii. To także, a może przede wszystkim wspaniała przyroda. Lesistość tego regionu sięga 70 procent. Niemal cała kraina objęta jest różnymi formami ochrony przyrody. Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Południoworoztoczański Park Krajobrazowy rozciągają się na prawie całym regionie. Na Roztoczu Wschodnim zlokalizowanych jest także kilka obszarów należących do projektu Natura 2000. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena