Wiele firm oraz osób prywatnych zainteresowanych zbudowaniem ich strony internetowej decyduje się często na wybór wykonawcy oferującego rozwiązania dedykowane. Czy taki wybór faktycznie pomoże spełnić wszystkie oczekiwania? Moim zdaniem w większości przypadków niekoniecznie.

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 1707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Głównymi argumentami za kupnem oprogramowania dedykowanego są:

1) funkcjonalność dostosowana do specyficznych wymagań

2) bezpieczna witryna – nikt nie zna jej kodu czy struktury bazy danych

3) wykonawca zna swój produkt bardzo dobrze – nie będzie problemem rozbudowywanie witryny o nowe funkcjonalności

4) dobre i szybkie wsparcie związane ze znajomością produktu

Prawda jest niestety zazwyczaj zupełnie inna, oto 5 najważniejszych różnic pomiędzy płatnymi i otwartymi systemami CMS, dotyczących ich zastosowania zarówno w prywatnych jak i komercyjnych projektach.

1) Dedykowane rozwiązania oparte na zamkniętym oprogramowaniu są skomplikowane – w przypadku zmiany wykonawcy naszych witryn internetowych kolejny wykonawca poświęci dużo czasu na rozpoznanie systemu lub, co bardziej prawdopodobne, zaproponuje wykonanie strony od nowa; jesteśmy więc przywiązani do jednego wykonawcy lub narażeni na dodatkowe koszta.

2) Autorskie rozwiązania są zazwyczaj droższe niż open-source'owe; utworzenie od nowa całego systemu wymaga od zleceniobiorcy zdecydowanie dłuższego czasu, co zazwyczaj skutkuje większymi kosztami.

3) Otwarte rozwiązania są bardziej bezpieczne – czuwają nad nimi nie tylko twórcy, ale również wielotysięczne społeczności użytkowników raportujących i pomagających łatać wszelkie wykryte zagrożenia; nad dedykowanym CMS'em pracują tylko twórcy, co zwiększa prawdopodobieństwo wydania oprogramowania z lukami w kluczowych funkcjonalnościach.

4) Systemy zamknięte do stworzenia nowej funkcjonalności wymagają od autora spędzenia odpowiednio długiego czasu nad kodowaniem wszystkiego od zera – w przypadku rozwiązań bezpłatnych jak Joomla, Wordpress czy Drupal nowe elementy w prosty sposób można ściągnąć z internetu, a cała praca zazwyczaj polega na konfiguracji dodatku.

5) Istnieją setki gotowych wyglądów do otwartych systemów CMS, zarówno płatnych jak i darmowych – pozwala to na proste i bezbolesne zmiany wyglądu bez ponoszenia dodatkowych kosztów na kodowanie skórki; systemy dedykowane nie mają gotowych rozwiązań i wymagają rozpoznania specyficznej dla projektu struktury, co powoduje że zmiany w wyglądzie mogą być o wiele bardziej skomplikowane.

Podsumowując banałem – każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W niektórych sytuacjach użycie rozwiązania dedykowanego jest dobrą decyzją, zwłaszcza jeśli system jest bardzo unikalny albo musi być dostosowany do specyficznych rozwiązań firmy. Zazwyczaj jednak otwarte oprogramowanie nie ustępuje w niczym CMS'om autorskim, a niejednokrotnie jest znacznie lepszym wyborem, oferującym większe możliwości za niższą cenę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena