Wakacje to czas wyjazdów, najczęściej wylegiwania się na piaszczystej plaży, czy też łapania wiatru w żagle. Jedni tłumnie wyruszają w Polskę, ale są też tacy, którzy wolą zagraniczne wojaże. O ile wycieczki po kraju można organizować na własną rękę, o tyle w przypadku innych krajów mamy obawy.

Data dodania: 2011-07-31

Wyświetleń: 1830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jaki sposób zorganizować wakacyjny lub też nie, wyjazd na własną rękę? O czym pamiętać? Co trzeba wiedzieć i z czym się liczyć?
Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z usług biura podróży właściwie nie musimy się martwić o nic. Zapewniony będziemy mieli nocleg, wyżywienie, dodatkowe atrakcje, jeśli tylko program je przewiduje, nie musimy się również martwić o ubezpieczenie, czy opiekę polskiego pilota. Tego typu wyjazdu są dobre, gdy nastawiamy się na szablonowe zwiedzanie albo „skrajny” wypoczynek. Jeśli jednak zapragniemy czegoś zupełnie odmiennego, pozbawionego ściśle określonego planu dnia, wybierzmy się gdzieś na własną rękę.

Planując taki wyjazd musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – dojazd, nocleg, wyżywienie, zwiedzanie, w tym kultura i zwyczaje mieszkańców. W przypadku dojazdu mamy do wyboru kilka opcji, tańszych lub droższych, w tym podróż samolotem. Doczekaliśmy się ery tanich lotów, dlatego dziś już za kilkanaście złotych możemy znaleźć się choćby na drugim końcu Europy. Ma to swoje zalety z tego względu, że oszczędzamy czas, jednak, jeśli naszym założeniem jest częste przemieszczanie się, lepszym rozwiązaniem będzie samochód. W myśl zasady im więcej, tym taniej, dobrze będzie, jeśli w wędrówkę w nieznane zabiorą się z nami znajomi.
Nocleg to również bardzo ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę jeszcze przed wyjazdem. Popularny couchsurfing umożliwia spanie zupełnie za darmo u osób, które również taką formę preferują. Dobrą opcją jest też nocowanie w hostelach, zwłaszcza, że ceny są przystępne, a jeśli się dobrze poszuka, to również warunki nie będą powodem do narzekań. Jeśli zależy nam na tanim noclegu, to pamiętajmy, aby zarezerwować go możliwie jak najwcześniej.
Wybierając się do innego kraju, choćby to miał być któryś z naszych sąsiadów nie bójmy się próbować innej, niż nasza kuchni. W odstawkę niech pójdą wszelkiego rodzaju fast foody, które możemy dostać wszędzie i zapewne tak samo będą spakować,a spróbujmy regionalnych, czy krajowych specjałów, czy popisowych dań. Może i będzie trochę drożej, ale warto zaserwować podniebieniu taką ucztę.

Podróże na własną rękę mają tę zaletę, że nikt nie narzuca nam określonego porządku, czy kolejności zwiedzania. Jeśli tylko mamy ochotę możemy nie robić nic albo wyruszyć w nieznane na cały dzień. Przed wyjazdem warto się jednak przygotować, zorientować się, czy są w okolicy miejsca warte zwiedzenia, poczytać relacje z podróży, dopytać na forach internetowych. Wreszcie zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny i ruszyć w drogę, posiłkując się nim tylko w ostateczności.

Tego typu podróże kryją w sobie magię, której nie poczuje się podczas zwiedzania w grupie, pod czujnym okiem przewodnika, który monotonnym głosem będzie po raz setny opowiadał to, co sami możemy przeczytać, a ominie to, co w jego mniemaniu jest mało istotne. Niezależność sprawia, że apetyt na takie podróże rośnie z miesiąca na miesiąc, a przecież nie ma nic lepszego, niż ciekawość świata i poznawanie nowych kultur, czy zakątków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena