Wyjazdy zarobkowe i świąteczne powroty, wakacje lub delegacje służbowe… każdy z tych wariantów zmusza do tej samej czynności -  pakowania. A gdy wylatuje się daleko każdy chce zabrać wszystkie niezbędne rzeczy. Nim spakujemy  kilogramy tych „potrzebności” warto sprawdzić ile zapłacimy za na nadbagaż.

Data dodania: 2011-05-14

Wyświetleń: 2223

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyruszając w podroż samolotem mamy prawo do skorzystania z dwóch rodzajów bagażu: - podręcznego, który zabieramy razem ze sobą na pokład, - i rejestrowanego, który przewożony jest w luku bagażowym. Zaletą pierwszego jest  jego opłata, która zawiera się w cenie biletu lotniczego, zatem nie ponosimy za niego żadnych dodatkowych kosztów. Za bagaż rejestrowany zapłacimy różnie lub w ogóle.  

Standardowy bagaż podręczny, który możemy zabrać ze sobą na pokład nie powinien przekraczać 12 kg i wymiarów 55×40x20 cm. Nie są to jednak stałe dane i w zależności od wybranego przewoźnika mogą się od siebie różnić.  Bagaż rejestrowany jest wliczony w cenę biletu jedynie w tradycyjnych liniach lotniczych (Lot, Lufthansa). Natomiast cieszące się ostatnio dużą popularnością tanie linie lotnicze pobierają opłatę za każdy kilogram bagażu rejestrowanego, która waha się między kilka a kilkanaście euro za kilogram. Dodatkowo tani przewoźnicy wprowadzają limity wagi tego typu bagażów i pozwalają przewieźć jednej osobie tylko 15 lub nawet 10 kilogramów.

Co gdy przekroczymy limit?  

Każdy kilogram, który nie mieści się w ustalonym przez przewoźnika limicie możliwych do przewiezienia kilogramów bagażu stanowi tzw. nadbagaż. Koszty z nim związane są uzależnione nie tyle od ceny biletu, co od kierunku podróży. Zwykle są one na tyle wysokie, że skutecznie odstraszają od przekroczenia limitu. Za każdy kilogram nadbagażu trzeba słono płacić znowu od kilku 10  nawet do 20 euro.  

Cena nadbagażu za 1 kg [w zł]

Koszt przewiezienia 5kg nadbagażu [zł]

Kosz przewiezienia do 31 kg paczki do kraju UE w 4Logis.pl [zł brutto]

Wizzair

45 zł

225

122,57

Ryanair

80 zł

400

122,57

EasyJet

60 zł

300

122,57

Rozwiązania

Ratunkiem tej sytuacji może być optymalne wykorzystanie przysługującego nam bagażu podręcznego (tzw. bagaż kabinowy). Może to być całkiem spora walizka, którą wniesiemy na pokład jako bagaż podręczny i włożymy do luku nad siedzeniami. W wypadku tego rodzaju bagaży linie są mniej restrykcyjne i pozwalają mieć przy sobie nawet dwie lub trzy sztuki (np. podręczna torba, torba z aparatem fotograficzny i mała walizka).

Co jednak, gdy wyjeżdżamy na dłużej i pewne rzeczy są nam niezbędne a dodatkowo ważą swoje? Okazuje się, że zamiast zabierać ze sobą nadbagaż dużo korzystniej jest nadać dodatkowy bagaż kurierem z Polski i odebrać go za granicą, lub odwrotnie –  ciężką walizkę nadać kurierem z hotelu lub od rodziny do Polski. Możemy w ten sposób obniżyć koszty nawet kilkukrotnie. Najtańsze zagraniczne usługi kurierskie na rynku oferują w tej chwili brokerzy kurierscy obsługujący rynki polskie i zagraniczne. – Dostawcą naszych usług jest międzynarodowy potentat kurierski DPD. Dzięki współpracy z nim na chwilę obecną docieramy do 26 krajów w całej Europie. Jako broker oferujemy wysokiej jakości usługi w niskich cenach, dostępne dla indywidualnych klientów. – mówi Grzegorz Mazik-Wietrzyński z firmy kurierskiej 4Logis.pl

Rozwiązanie nadania paczki kurierem jest szczególnie korzystne dla osób wylatujących na dłużej lub przybywających na emigracji.  Z tego typu usług zaczynają korzystać również studenci coraz liczniej studiujący na zagranicznych uniwerkach. Broker kurierski pomoże także w wypadku pilnej potrzeby dostarczenia dokumentów osobom przybywającym na wakacjach. Zatem przygotowując się do podróży warto sprawdzić, czy nasz bagaż nie jest za ciężki. Jeśli znacznie przekraczamy limit – wyślijmy sobie paczkę kurierem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena