Narodziny dziecka niewątpliwie są ważnym i podniosłym wydarzeniem w każdej rodzinie, jednocześnie stanowiąc odpowiedzialne wyzwanie dla rodziców. Jednym z ważniejszych wyzwań z jakim przyjdzie zmierzyć się młodym rodzicom jest wybór odpowiedniej odzieży niemowlęcej.

Data dodania: 2011-04-21

Wyświetleń: 1926

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego w rodzinie, to ważne i podniosłe wydarzenie. Ciężko wyrazić słowami uczucia i emocje jakich doświadczają nowi rodzice każdej maleńkiej i bezbronnej istotki, która po raz pierwszy spojrzała na świat i zachłysnęła się powietrzem. Niewątpliwie nie ma osoby, która nie odczuwałaby przemożnej radości z powodu narodzin nowego dziecka i powiększenia się rodziny. Narodziny są niewątpliwie istotnym momentem naznaczający poważne zmiany w życiu rodziców i stanowiący swoistą cezurę czasową oddzielająca poszczególne etapy życia. Niestety młodzi i niedoświadczeni rodzice mogą mieć jednak pewne kłopoty z właściwym wyborem ubranek niemowlęcych dla swoich pociech. Bardzo często nie wiedzą na co muszą zwrócić szczególną uwagę kupując ubranka, nie wiedzą też jaka ilość odzieży będzie im potrzebna.

Dokonując zakupu ubranek dla niemowląt należy przede wszystkim unikać wyrobów wykonanych w całości z syntetycznych włókien. Jednakże trzeba przyznać, że również wyprawka dla noworodka z materiałów takich jak na przykład welur, a więc zawierającej włókna syntetyczne, może być odpowiednia dla dziecka, zwłaszcza w chłodne dni. Dla bardzo wrażliwej skóry noworodka niewątpliwie najbardziej odpowiednia jest odzież wykonana z naturalnej bawełny. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych odmian bawełny i wykonanych z niej ubranek. Okoliczność tam może powodować problem z wyborem ubranek pod względem składu surowcowego. Niewątpliwie wystarczający komfort niemowlęciu zapewni zwykła bawełna dobrej jakości, z której wyprodukowana jest większość ubranek dla niemowląt. Coraz częściej możemy spotkać się również z ubrankami wykonanymi z bawełny organicznej lub supimy.

Supima jest marką handlową najlepszej długowłóknistej bawełny. Charakteryzuje się ona wyjątkową lekkością i miękkością połączoną z nieprzeciętną wytrzymałością mechaniczną i zwartością. Dzięki wyższej niż w przypadku normalnej bawełny odporności na zmechacenie produkty z supimy charakteryzuje naturalny połysk. Supima daje się wyjątkowo łatwo barwić co skutkuje żywymi, jednolitymi i trwałymi barwami ubranek z niej wyprodukowanych. Z tych też powodów produkty z supimy adresowane są do najbardziej wymagających klientów ceniących sobie przede wszystkim najwyższą jakość. Z kolei bawełna organiczna pochodzi z upraw ekologicznych. Bawełna użyta do produkcji ubranek pochodzi ze specjalnych upraw i pozbawiana jest jakichkolwiek resztek środków ochrony roślin i polecana jest szczególnie wrażliwym dzieciom, np. alergicznym. Ponadto ten rodzaj bawełny zyskuje coraz większe grono zwolenników ze względu na przyjazne środowisku metody uprawy i produkcji włókien.

Dokonując wyboru ubranek warto też zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Bywa bowiem tak, że odzież nieznanych lub trudnych do zidentyfikowania producentów lub też pochodząca z państw Dalekiego Wschodu zawiera w swym składzie substancje chemiczne, użyte przy produkcji włókien lub barwieniu, które mogą okazać się szkodliwe dla dziecka, a nawet rodziców. Jeśli chodzi o kwestie użytkowe, to pierwsze ubranka dla niemowląt powinny być łatwe w zakładaniu i zapinaniu, ponieważ ubranie noworodka, dla osoby nie posiadającej wprawy i doświadczenia, może być dużym wyzwaniem. Dobrym i często stosowanym prze producentów rozwiązaniem są różnego rodzaju zatrzaski, umożliwiające błyskawiczne założenia i zapięcie ubranek. Rodzice czasem odwlekają moment zakupu pierwszej wyprawki dla noworodka i w efekcie trafiają do szpitala nie mając przygotowanych ubranek, które są w takiej sytuacji niezbędne, bo jak wiadomo szpital odzieży takiej nam nie zapewni. Przy takim obrocie spraw to zwykle na ojcu dziecka będzie spoczywał podniosły obowiązek zaopatrzenia niemowlęcia w wyprawkę. Dla spokoju warto więc nabyć pierwsze ubranka jeszcze sporo wcześniej przed oczekiwanym terminem rozwiązania ciąży. Należy również pamiętać o tym, że niemowlę szybko brudzi swoją ubranka, więc będzie wymagać kilku zapasowych kompletów ubranek.

Kończąc warto wspomnieć, że dokonując wyboru wyprawki dla noworodka koniecznie trzeba brać pod uwagę porę roku w której dziecko przyjdzie na świat, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort termiczny. Młodzi rodzice będąc nadmiernie troskliwym, w dobrej wierze czasem przegrzewają swoje pociechy. Może to skutkować problemami skórnymi takimi jak odparzenia lub też dyskomfortem psychicznym niemowlęcia, które stanie się wtedy płaczliwe i marudne, a przez to pierwsze chwile życia dziecka zamiast najbardziej radosnymi mogą stać się uciążliwymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena