Ostatnio w pewnym programie telewizyjnym pewien korespondent z Mongolii pytał celebrytów czy robili już dekupaż. Nikt nie wiedział co odpowiedzieć, dlatego postaram się tutaj opisać parę słów właśnie o Dekupażu. Za tą dość oryginalną i wzbudzającą zainteresowanie nazwą kryje się metoda serwetkowa Decopage.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 1992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Decoupage to  tak naprawdę wszelkie techniki zdobnicze. Dekorować można niemal wszystkie rzeczy codziennego użytku. Metoda polega na przyklejaniu motywów wyciętych głównie z papierów, serwetek a nawet gazet i kserokopii. Pozwala to na uzyskanie własnego niepowtarzalnego dzieła sztuki, bez większych zdolności plastycznych. Kwestią jest jedynie czas, wyobraźnia i wybrana metoda.

Dostępny na rynku bogaty wachlarz preparatów, farb, lakierów czy past, daje możliwość osiągnięcia różnorodnych efektów plastycznych i zdobienia  większości  powierzchni tj. szkło, drewno,  plastiku lub metalumetal, plastik a nawet tkaniny czy świece. Dzięki temu możemy uzyskać wiele różnych kompozycji bez względu na element, który zdobimy. Bardzo dobrym pomysłem na wykorzystanie techniki jaką jest Decoupage może być zdobienie większych powierzchni np.: dekorowanie mebli, stylizacja elementów wystroju wnętrza oraz przedmiotów, z których korzystamy codziennie.

Od czego zacząć?

Każdy przedmiot musi być poddany malowaniu wstępnemu, czyli stworzeniu tła dla przyklejonego wzoru. Następnie wybieramy i przygotowujemy motyw, przyklejami go i wkomponowujemy we wczesniej przygotowane tło . Aby nie było widać konturów klejonego wzoru należy zastosować cieniowanie wielokolorowe pittorico lub monochromatyczne. Nadaje to pracy głębi, plastyczności oraz sprawia, że motyw wygląda jak namalowany a nie sztucznie wklejony. Po dodaniu kolejnych efektów należy koniecznie wykończyć pracę.  Zabezpieczenie dzieła to  pokrycie wybranej powierzchni wieloma warstwami lakieru, dzięki czemu  wygładzamy powierzchnię pracy.

Opisy większości etapów przygotowania pracy możemy znaleźć w Internecie oraz w coraz większej ilości książek na rynku. Niestety nie dodają one praktyki i doświadczenia. A to właśnie dzięki "wyrabiamy sobie ręke" dzięki czemu uzyskujemy coraz to lepsze efekty pracy. Dobrym pomysłem jest, aby ktoś doświadczony wcześniej pokazał swoje patenty na wybrane efekty.

Początkujący dekupażyści zawsze mogą wybrać się na autorski kurs decoupage. Szybko uzyskają w ten sposób wiedzę na temat możliwości tej metody. Kraków jest jednym z miast, w których spotkamy wyspecjalizowane sklepy z pełną gamą artykułów do dekorowania przedmiotów. Dzięki temu każdy będzie mógł wypróbować swój talent w domowym zaciszu, a następnie rozwijać się dalej samotnie lub w grupie osób na kolejnych szkoleniach.

Obecnie dostępnych jest wiele kursów i warsztatów prowadzonych na rzecz stylizacji wnętrz. Znajdziemy tam pokazy związane z bardziej skomplikowanymi odmianami techniki jak na przykład: decoupage z wykorzystaniem past strukturalnych,róznymi rodzajami spękań lub decoupage 3D.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena