Ludzie mieszkający w blokowiskach, a szczególnie osoby mieszkające w wysokich blokach wyposażonych w tzw. zsypy śmieci mają często problem z nieproszonymi gośćmi. Nie mam tu na myśli gości, przyjaciół, rodziny czy sąsiadów.

Data dodania: 2011-04-01

Wyświetleń: 2149

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chodzi mi o wszędobylskie szkodniki. Największą plagą wśród nich są owady biegające, owady latające w blokach, szczególnie na wyższych kondygnacjach nie są tak uporczywe i występują dość sporadycznie a jeżeli już są to najczęściej zawleczone mkliki czy muszki owocowe.

Wśród owadów biegających najbardziej pospolite są karaluchy to one właśnie, jako drogi swojego rozprzestrzeniania i miejsca lęgu wykorzystują zsypy.  Jeżeli oceniać dyskomfort oczywiście należy wspomnieć o krwiopijnych pluskwach i pchłach, jednakże są one na szczęście dużo mniej rozpowszechnione, a ich infestacje mają zazwyczaj charakter bardzo lokalny (np. jedno mieszkanie). Z owadów biegających również często w blokach można spotkać mrówki faraona.

Gdy w naszym otoczeniu występują jakiekolwiek owady musimy sobie zdać sprawę, że do cyklu życiowego potrzebują one pożywienia. Nie zawsze pożywienia potrzebują dorosłe postacie, ale nawet one będą blisko miejsca, w którym kolejno zaczną żerować ich larwy. Należy, więc szczególnie w przypadku karaluchów, mrówek i mklików i innych szkodników spożywczych, dokładnie usunąć wszelkie, nawet najdrobniejsze, rozsypane i niedokładnie zapakowane resztki pokarmowe i produkty spożywcze. Kolejno należy zadbać o uszczelnienie miejsc ewentualnego najścia owadów, np. kratki wentylacyjne muszą mieć drobne siateczki, szpary przy rurach w pionie muszą być uszczelnione, szpary w oknach i drzwiach muszą być uszczelnione.

Ostatnim etapem jest dezynsekcja. Stosując środki na karaluchy należy wykładać je w miejscach takich jak szafki kuchenne, pod zlewem, przy listwach przypodłogowych, w zakamarkach przy rurach i w tym podobnych miejscach. W mieszkaniach środki najczęściej wykłada się stosując opryskiwacze, znacznie rzadziej opylacze. Dobrą i bezpieczną - bo dająca dużą kontrolę - formą preparatu są żele na karaluchy. Dobrze jest przy tym monitorując kilka punktów np. pułapką lepową z atraktantem, korygować swoje działania intensyfikując stosowanie preparatów (stosując preparaty zawsze zgodnie z etykietą) w tych rejonach – miejscach mieszkania, gdzie mamy odłowionych pułapką monitorującą dużo owadów. Pluskwy zapewne będą chowały się w dzień w zakamarkach w pobliżu łóżka czy legowiska zwierząt stałocieplnych i tam należy stosować preparaty do ich zwalczania.  Mrówki faraona są owadami społecznymi można, więc w miejscu przebiegu ich ścieżek wyłożyć atrakcyjną dla nich przynętę pokarmową, która zaniesiona do gniazda przez robotnice będzie następnie podana młodym pokoleniom. W ten sposób stosując odpowiednie środki na mrówki skutecznie pozbędziemy się całej kolonii. 

Do walki ze szkodnikami należy zawsze podchodzić racjonalnie analizując otoczenie, w którym występują, sposób odżywiania się owadów i ich cykl życiowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena