W warunkach domowych niezbędny sprzęt możemy podzielić na 3 kategorie: sprzęt fermentacyjny, sprzęt tłoczący, sprzęt pomiarowy. Sprzęt fermentacyjny jest to naczynie i osprzęt do przeprowadzenia fermentacji.

Sprzęt tłoczący to jest wszystko co służy do otrzymania moszczu. Trzecia kategoria to: cylindry pomiarowe, wagi, kwasomierze, wskaźniki zawartości alkoholu itp.

Beczki

Najważniejsze są beczki, które służą do przechowywania wina, piwa czy whisky. Nadają trunkom odpowiedni aromat. Są idealne, najlepszej jakości są beczki drewniane. Niby zapomniane w ostatnim czasie ale idealnie się nadają więc warto stosować, np. dębowe beczki.

 Balon

Jest to przedmiot niezbędny do amatorskiego wyrobu win. Przy produkcji wina z całych owoców lepsze są balony z dużą średnicą szyjki. Balon wykonany jest z cienkiego szkła i dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie. Najlepiej przechowywać go w koszu ochronnym. Balon używamy do fermentacji oraz do leżakowania. Przy leżakowaniu powinien być całkowicie wypełniony by wino nie miało kontaktu z powietrzem.

 Rurka fermentacyjna

Rurka fermentacyjna potrzebna jest podczas fermentacji do odprowadzania wydzielanego przez drożdże gazu. Rurkę fermentacyjną najlepiej kupić z dopasowanym korkiem, którym zatykamy balon. Rurkę należy zalać czystą wodą lub wódką.

 Rurka do zlewania wina

Rurka do zlewania wina nie może być zbyt miękka ani zbyt twarda. Końcówka, którą wkładamy do balonu powinna być zakończona szklaną rurka. Na drugim końcu rurki powinniśmy zakładać zacisk, który pozwoli przerwać na chwilę ściąganie wina bez konieczności ściągania rurki.

 Butelki

Po dokładnym  odkryciu i odkażeniu butelki możemy stosować ponownie. Wino, które dojrzewa w butelkach osiąga duży bukiet zapachowy. Zielone butelki najczęściej stosuje się do win czerwonych, natomiast butelki brązowe i białe stosuje się do win białych. Są wina, które mogą leżakować nawet i 100 lat. Do takich win należy m.in.. madera. Wino. Które przechowujemy bardzo długo w butelkach musi być zakorkowane korkami najwyższej jakości, które nie kruszeją.

Licencja: Creative Commons