Czy zdarzyło Ci się, że podczas jazdy z dziećmi, pojazd za Tobą jechał znacznie za blisko „wisząc na zderzaku”?
Zdarzyła Ci się sytuacja, w której jakiś „wariat” próbował Cię nachalnie wyprzedzić trzymając się zbyt blisko Twojego auta, zwiększając tym samym ryzyko wypadku?
Czy wiesz, że ok. 6.000 dzieci rocznie zostaje rannych w wypadkach?
Czy chciał/a byś, aby inni kierowcy wiedzieli, że wieziesz dzieci i zachowali ostrożność?
Wszyscy doskonale wiemy że nasza ostrożność oraz ilość zabezpieczeń naszego auta nie są w stanie wpłynąć na to jak zachowają się inni użytkownicy dróg. Jednak istnieje możliwość wpłynięcia na zachowanie innych kierowców i tym samym zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Jak więc uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zwiększyć bezpieczeństwo Twoich pociech, podczas jazdy samochodem? Jest na to bardzo prosty i tani sposób. W USA, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji stosuje się specjalne tabliczki ostrzegawcze.
W jaki sposób tabliczki zwiększą bezpieczeństwo Twoich dzieci?
1. Tabliczka przyczepiana na tylną szybę, kształtem i kolorem przypomina znak drogowy, co sprawia, że kierowca jadący za pojazdem automatycznie (podświadomie) reaguje na niego jak na znak z informacją. Uruchamia to w umyśle kierowcy instynkt, który nakazuje zachować zwiększoną ostrożność.
2. Kolejną informacją, którą wysyła umieszczony za szybą znak jest informacja o dzieciach. Każdy dorosły człowiek posiada instynkt opiekuńczości, który nakazuje opiekować się dziećmi. Kierowca jadący za pojazdem reaguje na tą informację instynktownie, zachowując zwiększoną ostrożność.
3. Takie znaki umieszcza się za szybami autobusów szkolnych i wszelkich pojazdów służących do przewozu dzieci. Ich skuteczność jest udowodniona naukowo. Więc dlaczego nie zastosować tego samego sposobu we własnym samochodzie? Znak ten jest widoczny z odległości do 60 metrów.
Tabliczka celowo ma kolor jasno żółty z czarnym obramowaniem, tak, aby wysyłała jasny i wyraźny sygnał do kierowcy jadącego z tyłu.
Statystyki wypadków z udziałem dzieci:
„W 2008 roku najwięcej ofiar odnotowano wśród dzieci w przedziale wiekowym
7-14 lat: 1 97 zabitych 4 241 rannych.
W grupie wiekowej 0-6 lat: 149 dzieci zabitych, 2512 zostało rannych.”
„Najwięcej ofiar wypadków drogowych wśród dzieci odnotowano w grupie pasażerów – 81 zabitych (55,5% ogółem zabitych dzieci) i 2 591 rannych (45% rannych dzieci).”
Tabliczki zyskały wielką popularność nawet w krajach, w których warunki drogowe są znacznie lepsze niż w Polsce. Brak autostrad, nieodśnieżone drogi, zalegający lód, nieodpowiedzialni kierowcy, nierówna nawierzchnia to wciąż realia polskich dróg.
Badania przeprowadzone w śród kierowców w USA pokazały skuteczność tego małego gadżetu. Zaraz po tym sklepy zalały żółto-czarne tabliczki. Tabliczki dziś są popularne w wielu krajach Europy. W Polsce trudno o dostępność w sklepach, jednak można zamówić je na aukcjach internetowych lub bezpośrednio na stronie producenta.