Kilka porad o tym jak zabrać się za tworzenie stron internetowych: od czego zacząć, w jakim kierunku można podążyć (trzy drogi przy tworzeniu stron internetowych), jakich technologii możesz użyć podczas pisania stron.

Data dodania: 2011-01-23

Wyświetleń: 2419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli chcesz zostać webmasterem, zacznij od nauki (x)html’a oraz css. Pliki html będą zawierały Twoje treści, które widoczne będą dla odbiorcy, a pliki css to style, które będą odpowiadały za wygląd Twoich stron. Inaczej mówiąc, to jak prezentuje się Twoja strona, czyli grafiki, przyciski, tła, odstępy między elementami, cienie itp. definiuje się w plikach css (oczywiście można wszystko zawrzeć w jednym pliku, ale po co robić sobie bałagan w kodzie). Oddzielenie treści od wyglądu pomaga w utrzymaniu porządku w plikach, a ponadto łatwiej jest w przyszłości wypozycjonować stronę.

Najważniejsze jednak jest to, że jeśli planujesz stworzyć duży serwis, który będzie miał powiedzmy sto lub więcej podstron, to w przypadku zawarcia kodu odpowiedzialnego za style w Twoim projekcie, w oddzielnych plikach, będziesz mieć dużo mniej pracy.

Podczas nauki zauważysz, że czasem przydałoby się stworzyć elementy graficzne do projektu. Możesz skorzystać z przeróżnych programów graficznych i próbować rysować własne grafiki. Poza tym, jeśli robisz zdjęcia, możesz użyć niektóre fotografie (po uprzedniej obróbce) do swoich projektów. Być może znajdziesz dużą satysfakcję przy tworzeniu layoutów stron. Czasem nawet ze zwykłych ‘gryzmołów’ może wyjść naprawdę ciekawy design. Kto wie, może zostaniesz grafikiem komputerowym? Jeśli nie chcesz się w to bawić, skorzystaj z wyszukiwarki i odnajdź jakąś stronę zawierającą darmowe layouty stron. Jest sporo takich serwisów, więc nie powinieneś mieć problemów z odnalezieniem interesującego pomysłu na wygląd strony.

Wracając do tematu, jest takie powiedzenie, że gdy wchodzi się głębiej w las, to jest tam więcej drzew. Pisanie stron internetowych to właśnie taki las. Zauważysz, że html, css oraz tworzenie grafiki to tak naprawdę kropla w morzu, chociaż korzystając tylko z tych rzeczy można już całkiem sporo zrobić. Jednak, aby stworzyć na przykład serwis, gdzie będzie można założyć konto, zapraszać znajomych czy też napisać samemu sklep internetowy, będziesz potrzebować innych narzędzi takich jak javascript (np. aby sprawdzić czy formularz jest dobrze wypełniony), Ajax (np. żeby od razu podczas wypełniania formularza, pokazywały się odpowiednie komunikaty), php (np. aby skomunikować się z  bazą danych i wyciągnąć lub wprowadzić w nią dane), no i oczywiście mysql (czyli bazy danych).

To wszystko jednak nie wyczerpuje tematu, który tak naprawdę można rozszerzać o wiele innych elementów. Powiedzmy sobie, że już znasz co nieco javascript ale denerwują Cię niektóre elementy tego języka. Co wtedy robić? W Internecie znajdziesz wiele rozwiązań takich jak biblioteki javascript’u np. jquery albo mootools itp. Usprawniają one pracę z javascript’em. Istnieją również frameworki stworzone do szybszego projektowania przy pomocy języka php np. symfony, cake php itp. To nie są jeszcze wszystkie rzeczy jakich możesz się nauczyć, aby robić coraz to lepsze strony/serwisy internetowe (jest wiele innych rzeczy np. przygotowane silniki sklepów internetowych, systemy blogowe itp.).

Czytając ten artykuł  widzisz jak dużo jest rozwiązań i tylko od Ciebie zależy w jakim podążysz kierunku, możesz być złątą rączką internetu, ale będzie to żmudna i wyczerpująca droga, albo wyspecjalizujesz się w  jednej z poniższych dróg, a mianowicie: grafik (osoba od przygotowywania grafiki do stron), front end developer (ktoś kto koduje grafikę do postaci html i css, czasem dodaje elementy javascript) lub back end developer (osoba odpowiedzialna za elementy wykonywane po stronie serwera np. logowanie itp.).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena