Są dwa główne rodzaje oświetlenia: lampy otaczające i funkcjonalne. Lampy otaczające to na przykład oprawy akcentujące - pozwalające na podświetlenie pewnych elementów otoczenia. Oświetlenie pośrednie jest niewidzialnym źródłem światła, na przykład pasek ledowy ukryty we wnęce w suficie, lśniący przyjemnym światłem na ścianie.

Data dodania: 2010-09-15

Wyświetleń: 1990

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lampy funkcjonalne zawsze mają jasno sprecyzowaną funkcję. Nie chodzi tutaj aż tak bardzo o tworzenie atmosfery, ale bardziej o dostarczanie światła. Lampy te można podzielić na: oświetlenie podstawowe - jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Oświetlenie orientacyjne na ogół ma słabszą moc wyjściową i stosowane jest do oświetlenia konkretnego miejsca w pomieszczeniu. Jak widać wszystko zależy od naszego celu.

Oświetlenie do czytania zapewnia brak nadmiernego zmęczenia oczu i pozwala cieszyć się dobra książką w ciemne zimowe wieczory. Stosowane w tym przypadku źródło światła powinno nie mieć mocno skupionej wiązki światła, dlatego nie nadają się raczej do spełnienia tej funkcji oprawy ledowe. Właściwą ilość światła z pewnością dadzą nam żarówki w przedziale mocy od 40 - 60 Watt. Trzeba również zwrócić uwagę na miejsce w którym umieszczamy punkt świetlny. Jeżeli osoba która będzie pracować przy biurku jest praworęczna lampa powinno znajdować się z lewej strony. Umożliwi to bezproblemowe oświetlenie miejsca pracy.

Jaka lampa do pokoju dziecięcego?
W pokoju dziecięcym wskazane jest aby używać mlecznych żarówek, ponieważ dzieci wiele czasu spędzają na swoim łóżku i żarówki przezroczyste dostarczają wtedy zbyt rażące światło, które może być nieprzyjemne dla dziecka. Takie same źródło światła (mleczne) powinno znajdować się w lampce na biurku.

Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu ogrodu?
Istotną kwestią w wyborze oświetlenia ogrodowego są źródła światła. Ważne, aby określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlenia, co konkretnie chcemy oświetlić oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Warto również zastanowić się, jakiej barwy światło najlepiej pasuje do naszego ogrodu. Różne żarówki mogą emitować światło barwy zimnej (niebieskawe), neutralnej lub ciepłej (żółtawe). Jeśli chcemy na przykład podświetlić rośliny, najlepiej zrobić to źródłem światła o zabarwieniu neutralnym. Ciekawym i pożytecznym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularna Technologia LED, która ma wiele zalet.

Jakie są zalety oświetlenia LED?
Do najważniejszych zalet ledowego źródła światła należą: - niski pobór mocy pojedynczej żarówki, który waha się w przedziale od 1 do 3 Watt. - długa żywotność żarówki LED. Producenci wyliczają nawet 20 000 godzin nieprzerwanego świecenia takiej żarówki. - nie nagrzewają się, dzięki temu eliminujemy niebezpieczeństwo poparzeń. Istotnym argumentem przemawiającym za montowaniem opraw ledowych jest fakt, iż Komisja Wspólnot Europejskich uznała w swojej dyrektywie, że do końca 2012 roku zostaną wycofane wszelkie żarówki żarowe, więc inwestując w oświetlenie ledowe unikniemy obowiązku wymieniania żarówek żarowych na energooszczędne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena