Zwykli kierowcy jeżdżą szybciej o ok. 10 km/h od tych, którzy prowadzą auta firmowe. Jeżdżą także bardziej niebezpiecznie - wynika z danych Flotis - systemu monitorującego zachowanie kierowców samochodów firmowych.

Data dodania: 2010-07-28

Wyświetleń: 2838

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dane z urządzeń GPS, umieszczonych w kilku tysiącach samochodów prywatnych i służbowych, potwierdzają, że kierowcy poruszający się pojazdami firmowymi jeżdżą bardziej płynnie - łagodniej hamują i przyspieszają. Dzięki temu ich jazda jest bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Powyższe wnioski płyną z analizy zachowania kierowców w wybranych 50 miejscach na polskich drogach. Dobrze widoczne były różnice w zachowaniach kierowców np. przy fotoradarach. Na ok. 1 km/h przed urządzeniami kierowcy aut służbowych jeżdżą wolniej o 10 km/h na godzinę w porównaniu do kierowców samochodów prywatnych. W miejscach, w których radar stoi na zakręcie lub niedaleko skrzyżowania różnica jest jeszcze większa i wynosi niemal 20 km/h.

- To burzy wizerunek kierowców firmowych jako piratów drogowych, którzy jeżdżą za szybko i łamią przepisy - mówi Dawid Nowicki z firmy będącej operatorem systemu Flotis - Okazuje się, że zachowują się oni bezpieczniej od przeciętnych uczestników ruchu. Naszym zdaniem powoduje to nie tylko większe doświadczenie i znajomość dróg ale także świadomość, że ich zachowanie jest często monitorowane. Wiele firm posiada systemy, które informują osoby zarządzające flotą np. o przekraczaniu dozwolonych prędkości -dodaje.

Widać to zwłaszcza w miejscach, gdzie ograniczenie prędkości w pobliżu fotoradaru wynosi 70 km/h.

W takich przypadkach kierowcy samochodów służbowych zaczynają zwalniać wcześniej - na odcinku ok. 1 km redukują prędkość o 40 km/h.  Tymczasem kierowcy samochodów prywatnych rozpoczynają hamowanie dopiero ok. 600-700 m od radaru i redukują prędkość średnio o 56 km/h. Warto podkreślić, że niezależnie od charakteru kierowcy pojazdy mijają radary najczęściej z prędkością 50 km/h. Dzieje się tak nawet jeśli ograniczenie prędkości pozwala na szybszą jazdę.

Analizie poddano ponad 500.000 tras zarejestrowanych przez dwa systemy monitorujące pojazdy. Systemy śledzą, przy wykorzystaniu technologii GPS/GPRS, ruch pojazdów poruszających się po polskich drogach. Informacje dotyczące zachowania kierowców samochodów służbowych pochodzą z systemu Flotis. Postępowanie osób prowadzących pojazdy prywatne zbadano dzięki danym z systemu Yanosik, który używany jest przez użytkowników dróg do wzajemnego ostrzegania się o niebezpieczeństwach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena